Aktualności

10.05.2019

Prezentacja Instytutu Książki na konferencji w Zadarze

Zakończył się trzeci dzień konferencji naukowej poświęconej literaturze dla dzieci The Child and the Book Conference w Zadarze, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Poza kanonem (literatury dziecięcej)”. Przedstawicielki Instytutu Książki, Gabriela Dul i Katarzyna Humeniuk, wygłosiły dziś referat na temat czerpania z kanonu literatury dziecięcej w realizowanych przez Instytut Książki projektach bookstartowych oraz opowiedziały o kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”.

Duża cześć naszej prezentacji poświęcona była pracy koncepcyjnej i twórczej nad książką „Pierwsze wiersze dla…”, którą otrzymują w prezencie nowo narodzone dzieci w 360 szpitalach oraz trzylatki w blisko 3 tys. bibliotek publicznych  w Polsce. Ostateczny kształt antologii zawierającej najpiękniejsze wiersze wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowane przez małżeństwo Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, jest wynikiem owocnej współpracy Instytutu Książki oraz przedstawicieli środowisk akademickich, ekspertów oraz animatorów życia literackiego w Polsce. Do książki zostały wybrane teksty dobrze znane i cenione, pochodzące z kanonu literatury dziecięcej, autorów tworzących przed wielu laty, ale wciąż chętnie czytanych przez najmłodszych. Te teksty się nie starzeją, są wciąż aktualne i atrakcyjne – tak samo bawią, uczą, wzruszają i objaśniają świat. Nie pominięto także twórców współczesnych, o bogatym, uznanym, kilkudziesięcioletnim dorobku literackim. Mając świadomość, że w Polsce jest spora grupa ludzi, którzy nie czytają regularnie i nie kupują książek, zależało nam, aby każde nowo narodzone dziecko w Polsce miało szansę już w pierwszych latach swojego życia zapoznać się z naszym literackim dziedzictwem.

Głównym przesłaniem naszej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” jest podkreślanie roli czytania generacyjnego w prawidłowym rozwoju dziecka oraz wynikające z niego korzyści: budowanie trwałych relacji z najbliższymi, poczucia bliskości, bezpieczeństwa i przynależności do wspólnoty rodzinnej, tworzenie mostów pomiędzy pokoleniami. Bardzo wierzymy w to, że nawyki czytelnicze kształtują się już od narodzin, a każde dziecko potrzebuje do tego wyjątkowych przewodników – rodziców i dziadków. Przyjęliśmy, że znacznie chętniej będą oni czytać dzieciom, jeśli teksty, które znajdą w antologii, będą im znane z ich dzieciństwa i przypomną dziecięce lata i przeżycia. Marina Balina podczas wykładu inauguracyjnego konferencję zakwalifikowała takie teksty do tzw. kanonu sentymentalno-nostalgicznego. Wspólne, międzypokoleniowe czytanie oddziałuje wtedy nie tylko na tego, kto czyta, ale również na słuchające czytanego tekstu dziecko – ta wspólnota przeżyć tworzy niezwykłą więź oraz intymność tak niezbędną dla prawidłowego rozwoju i kształtowania się tożsamości dziecka.

W sesji wystąpiły także: Jane Wattenberg ze Stanów Zjednoczonych i Marta Larragueta z Hiszpanii, które opowiedziały o koncepcji tworzenia picturebooków oraz o postrzeganiu książek obrazkowych przez dzieci i ich rodziców w konkretnym kontekście kulturowym.

***

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka.  Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której od grudnia 2017 r. młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz broszurę informacyjną dla rodziców. Miesięcznie blisko 30 tys. rodziców nowo narodzonych dzieci w 95% szpitali w Polsce otrzymuje Wyprawkę Czytelniczą od Instytutu Książki. Kolejnym etapem kampanii jest projekt skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, której pilotaż rozpoczął się we wrześniu 2018 r. i wzięło w nim udział ponad 3 000 bibliotek w całej Polsce. 

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” obecna jest w mediach tradycyjnych i społecznościowych, w przestrzeni miejskiej, a także podczas licznych wydarzeń skierowanych do dzieci i ich opiekunów.

Zapraszamy na stronę kampanii: www.wielki-czlowiek.pl, na której publikujemy wiele praktycznych artykułów  o roli książek w życiu dziecka, a także na nasze kanały w mediach społecznościowych.

Zachęcamy również do dołączenia na facebooku do grupy „Mała książka – wielki człowiek”, która liczy już kilka tysięcy członków. Znajdziecie tam wiele czytelniczych porad i inspiracji oaz poznacie innych miłośników książek dla dzieci.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.