Aktualności

08.09.2022

Premiera „Sztukmistrza z miasta Lublin” w bielskim teatrze

Spektakl „Sztukmistrz z miasta Lublin” na podstawie powieści Isaaca Bashevisa Singera w przekładzie Krystyny Szerer trafi na afisz bielskiego Teatru Polskiego. Scena zaanonsowała premierę na 8 października. Wystąpi w niej niemal cały zespół aktorski teatru.

Impresariat teatru podał, że spektakl, oparty na powieści „Sztukmistrz z Lublina" Isaaca Bashevisa Singera, reżyseruje dyrektor bielskiej sceny Witold Mazurkiewicz.

„Tytułowy sztukmistrz – Jasza Mazur, to mistrz iluzji. Sztukmistrz, czyli magik, artysta; człowiek, któremu wszystkiego jest mało, któremu wszystko wolno. Niepokorny i niespokojny, niełatwo się z nim utożsamić. (…) Ta sztuka, od kilkudziesięciu lat obecna w repertuarach teatrów i latami pozostająca na afiszach, przenosi widza w świat magii wyczarowywanej przez Jaszę, ale też i innej – zanurzonej w świecie chasydów, żydowskiej kultury i obrzędowości” – zakomunikował impresariat.

Jak podano, „Sztukmistrz z miasta Lublina” jest firmowany takimi nazwiskami, jak Agnieszka Osiecka, Zygmunt Konieczny, Michał Komar i Jan Szurmiej, którzy na bazie powieści noblisty Isaaca Bashevisa Singera stworzyli muzyczną opowieść. Scenografię przygotowuje Damian Styrna, a kostiumy Iga Sylwestrzak. Choreografię opracowuje Jakub Lewandowski. Na dużej scenie wystąpi prawie cały zespół aktorski Teatru Polskiego oraz goście.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka, a od 1945 r. jako polska.

źródło: PAP, Marek Szafrański

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna