Aktualności

12.12.2018

Premiera pierwszego krajowego wydania tetralogii „Dzieje Józefa Zakrzewskiego” Łobodowskiego

Już w najbliższy wtorek o godzinie 17.00 w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie odbędzie się premiera pierwszego krajowego wydania tetralogii Dzieje Józefa Zakrzewskiego Józefa Łobodowskiego, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa Test. O twóroczości Łobodowskiego porozmawiają Ewa Łoś, Anna Nasalska i Paweł Libera.

Józef Łobodowski (1909-1988) to wybitny poeta, prozaik i tłumacz, który większość życia spędził na emigracji, a teraz powoli odżywa w Polsce. Łobodowski wydał 19 tomików wierszy i 7 tomów prozy. Tłumaczył poezję hiszpańską, ukraińską, białoruską i rosyjską, był także kontrowersyjnym i wyrazistym publicystą.

W młodości pociągał go komunizm, ale z biegiem lat stał się żarliwym antykomunistą. Prowadził życie buntownika i skandalisty. Jeden z jego tomów wierszy został zablokowany przez cenzurę, a on sam został wydalony z uniwersytetu w 1931 roku. Walczył w II wojnie światowej, nie wrócił jednak później do Polski, osiedlając się w Madrycie, gdzie współpracował z Radiem Nacional de España. Łobodowski był zapalonym zwolennikiem dialogu polsko-ukraińskiego.

***
18 grudnia 2018 r., godz. 17.00
Stare Miasto w Lublinie, ul. Złota 3