Aktualności

02.03.2023

Poznaliśmy program XII edycji Krakowskiego Festiwalu Komiksu

W dniach 24-26 marca odbędzie się XII edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu. W programie spotkania i warsztaty, także dla dzieci, spacery tematyczne, giełda i wystawy z udziałem twórców, m.in.: Rafałem Skarżyckim, Julianem Jelińskim (kanał YT Brody z Kosmosu), Sztywnym Patykiem, Virą Kordobą czy Zanzimem.

Krakowski Festiwalu Komiksu to największa w Polsce południowej impreza skierowana do wszystkich miłośników historii obrazkowych. W programie przewidziane są spotkania z twórcami z kraju i ze świata, m.in. Paulem Gravettem, Ruslaną Koropetską, Virą Kordobą, Ludmiłą Samuś, Piotrem Nowackim, Unką Odyą, Rafałem Skarżyckim, Katarzyną Witerscheim, Jarosławem Wojtasińskim czy Zanzimem. Nie zabraknie paneli dyskusyjnych z udziałem artystów na temat sytuacji komiksu w Ukrainie, polskich komiksów autobiograficznych, kultowych serii z PRL-u. Twórcy porozmawiają o tym jak wydawać komiksy niezależne oraz jak tworzyć webkomiksy. Festiwal będzie również obfitować w wiele interesujących wystąpień, w tym wykład Pawła Dybały o pracy tłumacza mang czy opowieść Juliana Jelińskiego, prowadzącego popularny kanał na YouTube Brody z Kosmosu, o fenomenie Supergirl i aktualnym uniwersum kinowym DC. Rafał Olejko opowie, jak rozpocząć przygodę z profesjonalną fotografią figurkową, a recenzent, tłumacz i youtuber publikujący pod pseudonimem Sztywny Patyk podzieli się wiedzą o wpływie komiksów na stylistykę filmową.

W programie festiwalu znalazło się również miejsce na wernisaże czterech wystaw, w tym pokazu z okazji 20-lecia komiksu Tymek i Mistrz oraz wystawy retrospektywnej podsumowującej 10-lecie pracy twórczej Anny Krztoń. Na uczestników czeka także szereg warsztatów komiksowych oraz warsztaty cosplay, a także tematyczne spacery oraz giełda pełna rysunkowych albumów, zeszytów, plakatów, pocztówek i gadżetów. Festiwal odwiedzą także cosplayerzy – organizatorzy zachęcają do uczestniczenia w tym wydarzeniu we własnym przebraniu. Zwieńczeniem kostiumowych atrakcji będzie pokaz cosplay.  

Krakowski Festiwal Komiksu można śledzić na Facebooku, gdzie odkrywane są szczegóły kolejnych wydarzeń.

***

Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków, Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Fundacja Muzeum Komiksu, Pałac Potockich oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Wydarzenie odbywa się w ramach Miesiąca Krakowianek organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa. Wszystkie festiwalowe atrakcje są darmowe, wstęp wolny.