Aktualności

18.07.2022
Tagi: nagroda

Poznaliśmy laureatów nagrody im. dr. Pawła Stępki

Katarzyna Kopeć-Ziemczyk, Dariusz Drążek i Katarzyna Cegielska zostali laureatami nagrody dr Pawła Stępki. W tym roku KRRiT na wniosek kapituły konkursu przyznał dwie równorzędne nagrody za najlepszą rozprawę doktorską.

KRRiT na wniosek kapituły konkursu przyznał dwie równorzędne nagrody za najlepszą rozprawę doktorską oraz jedną nagrodę za najlepsze wydawnictwo naukowe i popularnonaukowe.

W kategorii najlepsza rozprawa doktorska w dziedzinie mediów elektronicznych nagrodzona została dr Katarzyna Kopeć-Ziemczyk, za pracę pt. „Polaryzacja mediów w Polsce. Analiza zawartości »Wiadomości« TVP i »Faktów« TVN w okresie kampanii samorządowej w 2018 roku”. Napisała ją pod kierunkiem dr hab. Michała Głowackiego, prof. UW.

W tej kategorii nagrodzono też dra Dariusza Drążka za pracę pt. „Misja naziemnych telewizji katolickich w Polsce po 1989 roku na przykładzie Telewizji Trwam, Studium teologiczne-medialne”, napisaną pod kierunkiem dra hab. Grzegorza Łęcickiego, prof. UKSW.

W kategorii najlepsze wydawnictwo naukowe i popularnonaukowe z dziedziny mediów elektronicznych nagrodzono dr Katarzynę Kamińską-Korolczuk, za pracę pt. „Polityka i media a kryzys zaufania. Polityka informacyjna mocarstw w czasie zagrożenia”, wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

Kapituła wyróżniła, na wniosek przewodniczącego KRRiT, dr Katarzynę Cegielską, za redakcję pierwszego w Polsce podręcznika pt. „Zrozumieć media” z zakresu edukacji medialnej dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i średnich. Pracę zbiorową wydała Akademia Kultury Społecznej i Medialnej.

W skład Kapituły wchodzą między innymi przedstawiciele KRRiT, Wydziału Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW oraz Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski podkreślił wagę tej nagrody dla składu Rady, ponieważ, jak tłumaczył, „łączy ona świat akademicki, naukowy ze światem mediów w praktyce”. Dodał, że widać to było w ciągu sześciu lat kadencji KRRiT. „Wielokrotnie przy różnego rodzaju problemach, które się w praktyce pojawiają przy codziennych pracach KRRiT, korzystaliśmy z prac zgłoszonych do nagrody im. Pawła Stępki” – powiedział. Dodał, że prace te są również cytowane przez stowarzyszenia, organizacje i media.

Przewodniczący Kapituły Konkursu prof. dr hab. Janusz Kawecki zwrócił uwagę, że każdego roku na konkurs wpływają prace o innej tematyce. Jego zdaniem ta różnorodność zagadnień pokazuje, że środowisko akademickie nie zamyka się przed problemami, ale pokazuje je i naświetla, a nagroda Pawła Stępki to dobra okazja, aby pokazać laureatów zarówno w ich środowiskach, jak i wśród odbiorców mediów.

Nagroda im. dr. Pawła Stępki została ustanowiona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Radę Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jej ideą jest promowanie wartościowych prac tematyce mediów elektronicznych oraz autorów tych publikacji. Nagroda została ustanowiona jako upamiętnienie tragicznie zmarłego pracownika biura KRRiT, naukowca specjalizującego się w dziedzinie mediów, Pawła Stępki. 

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna