Aktualności

fot. Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz”
23.10.2023

Poznaliśmy laureata Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

Wojciech Orliński, autor książki „Kopernik. Rewolucje”, został w tym roku laureatem Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”, zainicjowanej przez samorząd Rybnika. Konkurs docenia wydane w ubiegłym roku biografie. Do tegorocznej edycji zgłoszono 40 pozycji.

Wręczenie nagrody „Juliusz” – już po raz ósmy – było w sobotę jednym z wydarzeń trwających w październiku 54. Rybnickich Dni Literatury. Na ich program składają się spektakle, koncerty, wystawy, prezentacje literackie, warsztaty i spotkania autorskie. Doroczna impreza należy do najstarszych w Polsce organizowanych nieprzerwanie wydarzeń poświęconych literaturze.

W tym roku nominację do nagrody „Juliusz” uzyskały książki: „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki” Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej, „Kopernik. Rewolucje” Wojciecha Orlińskiego, „Sygnał w zenicie” Krzysztofa Siwczyka, „Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska” Rusłana Szoszyna oraz „Trzy tłumaczki” Krzysztofa Umińskiego.

Jak wyjaśniała podczas sobotniego wieczoru w Teatrze Ziemi Rybnickiej członkini jury Agata Passent, jury ujęło podejście Orlińskiego do bohatera, który nie pozostawił po sobie wielu materiałów, z perspektywy fascynata nauk ścisłych, który stał się w nim trochę belfrem, a trochę pisarzem.

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” to wyróżnienie ustanowione przez Prezydenta Rybnika. W trzech pierwszych edycjach wyróżniano najlepsze polskie książki, wyłonione spośród publikacji literackich danego roku. Od 2019 roku nagroda jest przyznawana za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

Zgodnie z regulaminem nagrody, zwyciężyć może tylko jedna książka, za którą jej autor otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Decydując o nagradzaniu biografii, pomysłodawcy samorządowej nagrody argumentowali, iż ten gatunek nie miał wcześniej w Polsce swojego wyróżnienia, a jednocześnie jest to forma literacka, po którą chętnie sięgają czytelnicy.

W sobotę wręczono również nagrodę za Herstorię 2023. Na ten towarzyszący nagrodzie „Juliusz” konkurs wpłynęło ponad 100 zgłoszeń prezentujących historie kobiet. W tym roku zwyciężyła historia architektki „Diana Reiter. Waszti buduje domy aniołom”. Autorka Barbara Szwedowska otrzymała nagrodę finansową wartości 3 tys. zł.

Kapitułę konkursu w tym roku tworzyli: Anna Cieplak, Agata Passent, Ewa Niewiadomska, Tadeusz Sławek, Zbigniew Kadłubek (przewodniczący) oraz Jan Baron (sekretarz).

Dotychczas tryumfowały książki: „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016), „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017), „Dar meneli” Roberta Rybickiego (2018), „Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksandra Kaczorowskiego (2019), „Jaremianka. Biografia” Agnieszki Daukszy (2020), „Nasza pani z Ravensbrück” Marty Grzywacz, oraz w ub. roku „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” Artura Domosławskiego.

W ramach tegorocznych Rybnickich Dni Literatury zaplanowano w sumie 23 wydarzenia – kilkanaście spotkań autorskich i warsztatów literackich, kilka wydarzeń muzycznych oraz spektakli teatralnych. Tegoroczne wydarzenie koncentrowało się na potrzebach zgłaszanych przez młodzież, dla której m.in. zorganizowano warsztaty kreatywnego pisania.

autor: PAP, Mateusz Babak

Udostępnianie informacji PAP – klauzula informacyjna