Aktualności

grafika informacyjna
20.02.2024

Polska na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

Dziś rozpoczęła się Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej 2024. Polskie stoisko przygotował Instytut Książki we współpracy z Biurem Polskim w Tajpej. Gościem honorowym tegorocznej odsłony jest Holandia, a jej hasło brzmi „Na fali czytania”. Impreza potrwa do niedzieli 25 lutego.

Instytut Książki przygotował tym razem polskie stoisko o powierzchni 36 m kw., według projektu ASC Studio. Na polskim stoisku można znaleźć m.in. książki z ostatnich katalogów przygotowanych przez IK dla wydawców z zagranicy (w tym z „New Books from Poland” i „Polish Books for Children & Young Adults”) i polskie książki w języku chińskim tradycyjnym wydane w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

Ponadto w tegorocznej Międzynarodowej Wystawie Książek weźmie udział dwoje polskich autorów, Iwona Chmielewska i Paweł Pieniążek, którzy zaprezentują swoją twórczość w ramach programu głównego imprezy. Oboje wezmą udział w trzech spotkaniach, od piątku do niedzieli.

Iwona Chmielewska, jedna z najbardziej cenionych ilustratorek na świecie, której twórczość cieszy się wielką popularnością na Tajwanie, w piątek będzie uczestniczyć w dyskusji poświęconej innemu popularnemu w Azji Wschodniej polskiemu autorowi, Januszowi Korczakowi, dzień później spotka się z czytelnikami w ramach promocji swych książek, a w niedzielę poprowadzi warsztaty dla dzieci ich opiekunów. Paweł Pieniążek będzie z kolei promował swój reportaż „Opór. Ukraina wobec rosyjskiej inwazji”, który ukazał się w listopadzie nakładem wydawnictwa Acropolis, publikującego również m.in. książki popularnego na Tajwanie Witolda Szabłowskiego, gościa zeszłorocznej edycji imprezy. Pieniążek w piątek poprowadzi warsztaty dla młodzieży na temat reportażu literackiego, dzień później przybliży czytelnikom swą ostatnią książkę, a w niedzielę weźmie udział w dyskusji na temat sytuacji w Ukrainie po dwóch latach od wybuchu wojny.

W Strefie Międzynarodowej zaprezentują się 242 międzynarodowe wydawnictwa z 34 krajów, a pawilony narodowe – poza Polską – przygotowali Niemcy, Francja, Belgia, Japonia i Tajlandia. Największymi gwiazdami imprezy będą autorzy książek dla dzieci i ilustratorzy, m.in. Taro Gomi i Tatsuya Miyanishi z Japonii, Kanadyjczyk Sydney Smith i laureatka Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, Koreanka Suzy Lee. Ponadto organizatorzy przygotowali specjalne pawilony poświęcone literaturze dziecięcej, mandze i twórczości cyfrowej.

Na TIBE obejrzeć będzie można także międzynarodową wystawę „Diversity and Sustainability” poświęconą różnorodności i zrównoważonemu rozwojowi, na której prezentowane są książki ukazujące nierozerwalny związek między cywilizacją a środowiskiem. Wśród nich znalazło się dziewięć polskich pozycji, pięć dla dzieci, cztery dla dorosłych, w tym „Święto ognia” Jakuba Małeckiego, „Pałace na wodzie” Adama Robińskiego czy „Wilki. Historie prawdziwe” autorstwa Michała Figury oraz Aleksandry i Daniela Mizielińskich (pełną listę prezentowanych książkę znaleźć można tutaj).

Warto także przypomnieć, że w ubiegłym roku Polska była gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej. Tegoroczna obecność ma za zadanie utrwalać efekty zeszłorocznej imprezy i jest ostatnim akordem trzyletniego programu Instytutu Książki mającego na celu popularyzację polskiej literatury w Tajwanie i, szerzej, w Azji Wschodniej.

Głównym organizatorem polskiego stoiska był Instytut Książki we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Biurem Polskim w Tajpej. Odwiedzający imprezę mogli spotkać się m.in. z Andrzejem Sapkowskim, Witoldem Szabłowskim i Stanisławem Łubieńskim, poezję reprezentowała Marzanna Bogumiła Kielar, komiks Bartosz Sztybor, a książkę dziecięcą Marianna Oklejak i Piotr Socha. W ramach wydarzeń towarzyszących odbyły się także m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci oraz prezentacje kulinarne wraz z degustacją polskich potraw.

***

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Polska gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek TIBE 2023 w Tajpej (działania utrwalające)”.