Aktualności

grafika informacyjna
24.05.2023

Polska gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki LIBER w Madrycie

W dniach 4-6 października w Madrycie odbędą się Międzynarodowe Targi Książki LIBER, najważniejsze wydarzenie branży wydawniczej w Hiszpanii i hiszpańskojęzycznej części Ameryki Łacińskiej. W tym roku szczególną rolę odegra Polska, która będzie gościem honorowym. Na narodowym stoisku zaprezentuje się ponad 20 polskich wystawców z branży. W programie – oprócz prezentacji twórczości polskich autorów – znajdą się wydarzenia kulturalne oraz spotkania branżowe i debaty poświęcone m.in. programom czytelniczym oraz nowym zjawiskom na rynku książki. Organizatorem polskiej prezentacji jest Instytut Książki we współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie.

Targi Książki LIBER to najważniejsza tego rodzaju impreza w Hiszpanii. Odbywają się one co roku na przemian w Barcelonie i Madrycie. Przedsięwzięcie skupia wydawców, agentów literackich i innych uczestników hiszpańskojęzycznego rynku wydawniczego.

Celem obecności w charakterze gościa honorowego jest wzmocnienie obecności polskiej literatury w Hiszpanii. To także doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów na rynku latynoamerykańskim. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj gościem honorowym na targach LIBER są kraje z Ameryki Łacińskiej, wybór Polski jest zatem ogromnym wyróżnieniem.

Na polskim stoisku o powierzchni 120 m2 swoją ofertę zaprezentuje ponad 20 polskich wystawców. Będzie to również przestrzeń do rozmów zarówno z wydawcami, jak i przedstawicielami Instytutu Książki. W programie zaplanowano część branżową – prezentacje i debaty, które będą okazją do wymiany doświadczeń z przedstawicielami hiszpańskiego i latynoskiego rynku książki. Ważnym elementem przedsięwzięcia będą także zagadnienia związane z rozwojem literatury dziecięcej, programami czytelniczymi czy nowymi technologiami na rynku książki. We współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie zostaną zorganizowane również wydarzenia towarzyszące, dzięki którym uczestnicy będą mogli poznać bogatą ofertę kulturalną Polski, także tę pozaliteracką.

Udział w targach LIBER w roli gościa honorowego wpisuje się w strategię wzmacniania obecności na rynkach zagranicznych w ramach trzyletniego cyklu. W ubiegłym roku Instytut Książki wziął aktywny udział w targach w Barcelonie, zaś na 2024 rok planowane są kolejne inicjatywy utrwalające obecność polskiej literatury w Hiszpanii.

W tym roku Instytut Książki weźmie aktywny udział także w innym istotnym wydarzeniu w świecie hiszpańskojęzycznym – Międzynarodowych Targach Książki w meksykańskiej Guadalajarze, gdzie gościem honorowym będzie Unia Europejska.

***

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.