Aktualności

06.11.2019

Poezja w sofijskim metrze już po raz czwarty!

Czwarta edycja projektu „Poezja w metrze", zainicjowanego przez Instytut Polski w Sofii, rozpoczęła się we wtorek w stolicy Bułgarii. Przez dwa miesiące pasażerowie sofijskiego metra będą mogli czytać w wagonach wiersze 12 europejskich poetów.

Inicjatywa wystartowała cztery lata temu i co roku rozszerza się krąg jej uczestników. Obecnie jest ona realizowana w ramach EUNIC (Europejskie Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury) we współpracy z literackim tygodnikiem "Literaturen vestnik".

Wiersze, na planszach w języku oryginału i w tłumaczeniach na język bułgarski, będzie można przeczytać w 80 wagonach sofijskiego metra i na jednej z centralnych stacji, przy której znajduje się Uniwersytet Sofijski, najstarsza uczelnia wyższa w kraju. Utwory poświęcone są przyrodzie, miłości, wolności. Przekłady to dzieła najlepszych tłumaczy poezji; niektórzy z nich byli obecni na uroczystościach inauguracyjnych.

Polską poezję w tym roku reprezentuje Zbigniew Herbert, a Bułgarię - poeta i wykładowca uniwersytecki Płamen Dojnow, laureat tegorocznej nagrody Festiwalu Europejski Poeta Wolności w Gdańsku. Są też wiersze Dylana Thomasa, Salvatore Quasimodo, Ingeborg Bachmann, a także poetów z Hiszpanii, Portugalii, Słowacji czy Węgier.

[źródło: PAP, Ewgenia Manołowa]