Aktualności

06.06.2023

Poetycki festiwal Stranou w Czechach z udziałem polskich autorów

Już dziś rozpocznie się w Berounie w Czechach kolejna edycja festiwalu STRANOU – evropští básníci naživo [NA STRONIE/OBOK – poeci europejscy na żywo].

Festiwal STRANOU odbywa się corocznie od 2008 roku. Gromadzi poetów i często także muzyków z krajów europejskich, zwłaszcza z Europy Środkowo-Wschodniej. Przez kilka dni odbywają się spotkania autorskie, dyskusje oraz koncerty, otwiera się wystawy malarstwa czy fotografii. W tym roku artyści wystąpią m.in. w Bibliotece im. Vaclava Havla w Pradze, w kawiarni Jina kava w Berounie, w Muzeum Czeskiego Krasu czy Bibliotece Publicznej w Berounie, a także w kościele pw. św. Jana Nepomucena w Tetinie oraz na zamku Krakovec.

Od dziś do soboty (6-10 czerwca) występować będą poeci z pięciu krajów – z Czech: Jitka Bret Srbová, Petr Hejný, Petr Hruška, Edita Keglerová, Josef Kekula, Josef Pelán i Daniela Vodáčková; ze Słowenii: Cvetka Bevc, Vid Karlovšek i  Borut Peterlin; z Ukrainy: pisząca także po czesku Iryna Zahladko; z Wielkiej Brytanii: Gale Burns oraz z Polski: Przemysław Dakowicz i Jakub Pacześniak.

W poprzednich latach spośród polskich poetów na festiwalu gościli m.in. Zofia Bałdyga, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Małgorzata Lebda czy Ryszard Krynicki.

Głównym organizatorem festiwalu jest organizacja pozarządowa Stranou. Program przygotowują Lenka Daňhelová oraz Peter Kuhar.