Aktualności

24.01.2023

Poczta Polska wyemitowała znaczek z Thorgalem

Poczta Polska wypuściła znaczek z podobizną Thorgala Aegrissona – bohatera słynnych komiksów Grzegorze Rosińskiego i Jeana Van Hamme’a. To już drugi po „Kajku i Kokoszu” komiks, który trafił na polskie znaczki pocztowe.

Znaczek z przedstawiającym Thorgala rysunkiem Grzegorza Rosińskiego został zaprojektowany przez Agnieszkę Sancewicz i trafił do sprzedaży 31 grudnia 2022 roku. Pierwszego dnia obiegu znaczkowi towarzyszyła koperta, na której również zamieszczono portret bohatera.

Znaczek został wydrukowany techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w nakładzie 100 tysięcy egzemplarzy. Znaczek z Thorgalem nie był promowany medialnie przez Pocztę Polską, chociaż ze znaczkiem przedstawiającym Kajka i Kokosza było inaczej. Znaczki z Thorgalem wciąż są dostępne do kupienia na stronie Poczty Polskiej.

„Thorgal” to znana seria komiksowa stworzona przez belgijskiego scenarzystę Jeana Van Hamme’a i polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego. Bohater po raz pierwszy pojawił się w druku w 1977 roku na łamach francuskojęzycznego magazynu komiksowego „Tintin”. Pierwszy album z Thorgalem trafił do sprzedaży na rynku frankofońskim w styczniu 1980 roku, natomiast polskim czytelnikom Thorgal przedstawiony został w 1978 roku w piśmie „Relax”. Seria komiksowa o Thorgalu łącznie sprzedała się dotychczas w ponad 16 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Warto wspomnieć, że w Belgii – ojczyźnie scenarzysty „Thorgala” i kraju znanym z miłości do komiksów – znaczek z dzielnym wojownikiem istniał już wcześniej. Wyemitowano go w 2015 roku.