Aktualności

10.03.2006

Po targach książki w Londynie

7 marca zakończyły się 35 Międzynarodowe Targi Książki w Londynieuważane za jedną z najważniejszych imprez branżowych na świecie. Przeprowadzka do centrum wystawienniczego ExCeL nie zniechęciła odwiedzających te targi profesjonalistów: wydawców, agentów literackich, bibliotekarzy i księgarzy. Zdaniem organizatorów liczba zwiedzających zwiększyła się w porównaniu do ubiegłego roku i przekroczyła 23 000.
                 
Dla nas ważnym wydarzeniem, które zbiegło się z targami, było na pewno znalezienie się książki Pawła Huelle Mercedes Benz na short list nominacji do nagrody literackiej dziennika „The Independent” – Foreign Fiction Literary Prize. 

Kwestia zwiększenia zainteresowania brytyjskich wydawców przekładami z języków obcych była jednym z ważniejszych tematów podejmowanych na targach.
Polska zaprezentowała się po raz pierwszy na zorganizowanym przez Instytut Książki  samodzielnym stoisku, które spełniło swoją rolę nie tylko jako miejsce prezentacji 13 wydawców, ale też sprawdziło się jako miejsce spotkań i punkt kontaktowy dla innych, nie prezentujących się tutaj wydawców obecnych na targach i wszystkich zainteresowanych polską literaturą. Nowością było pojawienie się licznych brytyjskich  księgarzy i bibliotekarzy szukających dostępu do książek w języku polskim. Jest to jeden z efektów otwarcia rynku pracy dla Polaków po naszym wstąpieniu do UE.               

Instytut Książki przygotował specjalnie na te targi katalog New Books from Poland - Spring 2006 - wybór 40 książek, które ukazały się w ciągu ostatnich kilku miesięcy bądź wkrótce się ukażą. Wyboru dokonało grono znanych polskich krytyków, a obejmuje on tytuły takie jak głośny Warunek Eustachego Rylskiego, ukazująca się wkrótce Ostatnia wieczerza Pawła Huellego, tomy poetyckie Wisławy Szymborskiej i Adama Zagajewskiego, a także książki debiutantów: Mikołaja Łozińskiego czy Adama Kaczanowskiego.