Aktualności

30.08.2022

Plenerowa wystawa „Świteź” przed Muzeum Karykatury w Warszawie

Od 30 sierpnia do 12 października przed Muzeum Karykatury w Warszawie odbędzie się zorganizowana przez tę instytucję plenerowa wystawa prezentującą niezwykłe ilustracje Anny Pałosz do gry „Świteź” na podstawie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Zadaniem przed jakim stanęła artystka było stworzenie nowoczesnych ilustracji do edukacyjnej gry karcianej, inspirowanej jednym z najważniejszych tekstów naszej kultury. Gra połączona jest kodami QR z internetową platformą wiedzy www.mickiewicz.promocjaksiazki.pl. Odbiorcami są młodzi ludzie, którzy uwielbiają gry i literaturę fantastyczną, natomiast trudniej im sięgnąć po klasykę literacką.

To dlatego artystka odeszła od tradycyjnych wyobrażeń, przedstawiających bohaterki „Ballad i romansów” z rozwianym włosem, w zwiewnych koszulach i znaleźć współczesną formę graficzną dla kanonicznego dzieła. Anna Pałosz – ilustratorka specjalizującą się w syntezie i poszukiwaniu prostych, wyrazistych rozwiązań – wywiązała się z tego zadania znakomicie. Jak przyznaje wiele osób, „odmłodziła” liczące sobie 200 lat dzieło. Jej pomysły inspirują, zaskakują i na pewno nie pozostawiają obojętnym.

Wystawę można oglądać za darmo na zieleńcu Muzeum Karykatury w Warszawie przy ulicy Koziej 11.

Po zakończeniu ekspozycji w Warszawie, wystawa ma wyruszyć do Litwy.

Projekt „Świteź” został zrealizowany przez Agencję Promocyjną OKO dzięki dofinansowaniu z programu „Ballady i romanse” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, patronat honorowy objął Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a partnerami są Biblioteka Kraków i Teatr Lalek „Rabcio”.