Aktualności

26.11.2019

„Piórko” dla Katarzyny Wierzbickiej i Julii Hanke

Książka „O królewiczu, który się odważył” laureatek piątej edycji konkursu „Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”, którymi zostały debiutująca pisarka Katarzyna Wierzbicka i debiutująca ilustratorka Julia Hanke, trafiła właśnie do sprzedaży. Nagrodzone autorki otrzymały po 100 tys. zł nagrody każda.

Książka „O królewiczu, który się odważył”, która powstała na podstawie ich dzieł, została wydana w kilkudziesięciotysięcznym nakładzie i właśnie weszła do oferty sklepów Biedronka w całym kraju. Cztery dotychczas stworzone książki w ramach konkursu spotkały się z ogromnym zainteresowaniem – sprzedano ponad 155 tys. egzemplarzy.

„Bardzo dawno temu w odległej krainie znajdował się zamek, w którym żyli król i królowa. Mieli oni dwóch synów – starszy był silny, mądry i odważny. Tak przynajmniej wszyscy uważali. Natomiast młodszy… Cóż, cały dwór królewski traktował go jak przemiłe, urocze dziecko.” – tak rozpoczyna się nowa książka, która w tym roku zwyciężyła w konkursie. Nie jest to jednak kolejna opowieść o zdobywaniu serca księżniczki, o stuletnim śnie czy krasnoludkach. Katarzyna Wierzbicka i Julia Hanke stworzyły barwną opowieść z zaskakującymi zwrotami akcji. W tej historii wszystko jest możliwe, a z pozoru typowe postaci przejawiają niezwykle oryginalne cechy. Zarówno tytułowy królewicz, podejmujący usilne próby stania się „kimś ważnym”, jak i towarzysząca mu dama, żaba czy strachliwy smok rozbawiają i wzruszają.

***

W ciągu pięciu edycji na „Piórko” zgłoszono ponad 18 tys. prac tekstowych i ilustratorskich, na podstawie których wyłoniono pięciu zwycięzców pisarzy i tyle samo ilustratorów. Otrzymali oni po 100 tys. zł, co oznacza, że pula nagród właśnie osiągnęła kwotę 1 mln zł. Konkurs jest objęty patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Dotychczas w ciągu czterech poprzednich edycji konkursu ukazały się następujące książki: „Szary domek” (Katarzyna Szestak – tekst, Natalia Jabłońska – ilustracje), „Córka bajarza” (Monika Radzikowska – tekst; Monika Biała – ilustracje), „Nieustraszony Strach na Wróble” (Grzegorz Majchrowski – tekst; Maria Giemza – ilustracje), „Mały Saj i wielka przygoda” (Magdalena Wiśniewska – tekst; Marcin Macięga – ilustracje).

W tegorocznej edycji zgłoszono 4345 prac.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]