Aktualności

grafika promująca wydarzenie
28.07.2021

"Pierwsze czytanki" na Zamku w Pieskowej Skale już w piątek

W renesansowych ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu i jego oddziałach zagościły prace Józefa Wilkonia – wybitnego malarza, rzeźbiarza i ilustratora, którego twórczość, podkreślająca wyjątkowy związek artysty z naturą, fascynuje już kilka pokoleń.

Wystawa prezentowana będzie do 5 września w trzech lokalizacjach: w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu, ogrodach Zamku Pieskowa Skała oraz w Dworze w Stryszowie. Łącznie na ekspozycji zgromadzono aż 52 rzeźby i 42 prace na papierze.

Przez całe wakacje zaplanowanych zostało także wiele wydarzeń edukacyjnych: odbędą się warsztaty prowadzone przez edukatorów i artystów, oprowadzania, wykłady, spotkania ze specjalistami – zarówno na żywo w niepowtarzalnym otoczeniu renesansowych ogrodów, parku narodowego i zabytkowego dworu, jak i wirtualnie.

Ważne miejsce zajmą także aktywności promujące czytelnictwo, których celem jest zainteresowanie odbiorców ilustracją książkową, stąd pomysł na udostępnienie biblioteki plenerowej, która z pewnością stanie się pretekstem do wielu ciekawych rozmów i spotkań.

W lipcu i sierpniu, od piątku do niedzieli, we wszystkich trzech lokalizacjach wystawy będą dostępne publikacje autorstwa Józefa Wilkonia.

Ponadto, w każdy piątek lipca i sierpnia, we wszystkich oddziałach regularnie będą głośno czytane książki. W wybrane dni do wawelskiego zespołu dołączą aktorzy z krakowskich teatrów.

Już w najbliższy piątek o godz. 12  serdecznie zapraszamy do czytelni plenerowej na zamku w Pieskowej Skale. Książkę „Pierwsze czytanki” z ilustracjami Józefa Wilkonia, dobrze znaną wszystkim małym czytelnikom biorącym udział w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”,  przeczyta Diana Jędrzejewska, aktorka Teatru Groteska.

Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Dla wszystkich małych czytelników przygotowaliśmy literackie upominki.

Spotkania plenerowej biblioteki do doskonała okazja, by odwiedzić niezwykła wystawę prac Józefa Wilkonia i odpocząć przy lekturze jego książek w przepięknym otoczeniu przyrody.

Wstęp na wydarzenie jest w cenie biletu na wystawę „Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu”.

Instytut Książki jest partnerem wydarzenia.