Aktualności

02.11.2022

Pierwsza Wrocławska Noc Dziadów w Muzeum Pana Tadeusza

Pierwsza Wrocławska Noc Dziadów, której głównym elementem będzie instalacja teatralna „Serce Ustało” na podstawie fragmentów „Dziadów” Adama Mickiewicza, odbędzie się w środę w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Przedsięwzięcie przygotowane przez – będące częścią Ossolineum – Muzeum Pana Tadeusza wpisuje się w obchody 200. rocznicy polskiego romantyzmu.

W środę w muzeum odbędzie się premiera instalacji teatralnej „Serce ustało” w reżyserii Marzeny Sadochy. Spektakl opiera się na fragmentach mickiewiczowskich "Dziadów”, a do jego realizacji zaproszono aktorów słyszących i głuchoniemych.

„Bohaterowie Mickiewicza reprezentujący różne wymiary opowiadają świat jako strukturę dynamiczną, a sztukę i przyrodę odbierają w kategoriach szyfru, który trzeba odkodować. Podobnie należy odkodować język literacki na język migowy, język poezji na gesty” – piszą w materiałach prasowych twórcy instalacji teatralnej. "Czy można tekst sprzed dwustu lat przeczytać dzisiaj jako niezwykle aktualny?" - dodają.

Po premierze „Serce ustało” w Muzeum Pana Tadeusza powstać ma wersja wideo spektaklu, której internetowa premiera odbędzie się pod koniec listopada.

Wrocławska Noc Dziadów została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

źródło: PAP, Piotr Doczekalski