Aktualności

fot. BPMiG w Gostyniu
20.07.2020

Pierwsza nowoczesna biblioteka mobilna w Polsce w Gostyniu

W miniony piątek w Gostyniu odbyło się Ogólnopolskie Forum Bibliotek Mobilnych. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu uruchomiła także pierwszy w Polsce nowoczesny bibliobus. Na oficjalnej inauguracji gościł dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

Jak poinformowali organizatorzy wydarzenia, bibliobus Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu jest pierwszą nowoczesną biblioteką mobilną w Polsce. „Wprowadzając na nasze drogi bibliobus, inspirowaliśmy się najlepszymi rozwiązaniami z zachodniej Europy. Dzięki temu do gostyńskich osiedli i 21 miejscowości wiejskich dojeżdżać będzie biblioteka na kółkach, oferująca książki, filmy, gry wideo, muzykę, komiksy i gazety. Oprócz darmowego dostępu do książek i multimediów zapewnimy warsztaty dla dzieci i młodzieży promujące czytelnictwo na terenach wsi” – podano w komunikacie na stronie internetowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.

Bibliobusy to skuteczny i relatywnie tani sposób docierania do czytelników. Rozwiązanie to jest powszechne w Niemczech i Skandynawii. W Polsce bibliobusy funkcjonują w Opolu i Warszawie, próby bibliobusowe były czynione lub zapowiadane w Poznaniu, Gorzowie, Pucku, Zawierciu. Trwa budowa konsorcjum bibliotek mobilnych w Wielkopolsce, zaś bibliobusowi liderzy utrzymują ze sobą stały kontakt, by popularyzować tę formę obsługi czytelników i szukać nowego modelu finansowania.

Projekt „Biblioteka w drodze” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, którego operatorem jest Instytut Książki.