Aktualności

31.08.2020

Pawie Józefa Wilkonia na krakowskich Plantach

W sobotę 22. sierpnia na Krakowskich Plantach (Vis-à-vis Bunkra Sztuki)  pojawiła się zjawiskowa wystawa prezentująca niezwykły wycinek twórczości Józefa Wilkonia, artysty związanego z Małopolską, obchodzącego w tym roku jubileusz 90 urodzin. Na 20 planszach można zobaczyć 20 niesamowitych pawi, reprezentujących różne etapy twórczości artysty. 

Dumne ptaki nic sobie nie robią z pandemicznego niepokoju. Nie dotyczy ich ani ograniczona ilość odwiedzających, ani inne wytyczne Sanepidu. Prezentują swe wdzięki przy jednej z bardziej uczęszczanych ścieżek Plant, między drzewami, na świeżym powietrzu. Nie możemy się oprzeć wrażeniu, że w ich oczach tkwi błysk satysfakcji, gdy kolejna osoba na ich widok spieszy się ciut mniej, przystaje i zapomina na krótki moment o wszystkim wokół. 

Pawie  stanowią charakterystyczny i zwracający uwagę barwny motyw w twórczości Józefa Wilkonia. To w pawich piórach najdosadniej objawiła się fascynacja artysty taszyzmem (od franc. tache – plama). Doskonałe operowanie barwną plamą wyróżniało go na tle innych wybitnych postaci Polskiej Szkoły Ilustracji. 

Pawie pióra to także jeden z symboli Krakowa, miasta tak bliskiego ilustratorowi, który urodzony w niedalekich Bogucicach najpierw uczył się w krakowskim liceum plastycznym, a następnie studiował jednocześnie dwa kierunki – Malarstwo na ASP i Historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wprawdzie jego późniejsze życie zawodowe i rodzinne związało go z Warszawą, ale do okolic swojej młodości Józef Wilkoń wciąż z sentymentem powraca.

Wystawę można oglądać do 4 września.

***

Wystawa PAWIE PIÓRO. JÓZEF WILKOŃ. ILUSTRACJE powstała w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej OJCE I DZIATKI

Koncepcja, projekt i opracowanie merytoryczne Monika Chrabąszcz-Tarkowska

Konsultacje merytoryczne Blanka Wyszyńska-Walczak

Dyrektor programowa projektu Agnieszka Karp-Szymańska

Wsparcie produkcyjne Jolanta Wrzesińska

Projekt Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej w Małopolsce zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.