Aktualności

09.01.2020

Pamiątki po poecie Wiesławie Kazaneckim w zbiorach Książnicy Podlaskiej

Rodzinne fotografie, prywatna korespondencja, maszynopisy a także maszyna do pisania należące do białostockiego poety Wiesława Kazaneckiego trafiły do Książnicy Podlaskiej - poinformowała w środę biblioteka.

Wiesław Kazanecki (1939-1989) poeta, prozaik i publicysta, urodził się i tworzył w Białymstoku. Od blisko 30 lat w mieście przyznawana jest nagroda literacka jego imienia.

Pamiątki po Kazaneckim przekazała Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku żona poety - Halina Kazanecka. Wśród przekazanych rzeczy znalazły się m.in. fotografie z archiwum rodzinnego, prywatna korespondencja m.in. z Jackiem Podsiadło, maszynopisy i rękopisy utworów wierszy i prozy Kazaneckiego - powiedziała PAP w środę rzeczniczka Książnicy Podlaskiej Justyna Sawczuk. Dodała, że szczególnie cieszy maszyna do pisania należąca do poety.

Nie są to pierwsze pamiątki po Kazaneckim w zbiorach Książnicy. Biblioteka posiada m.in. książeczkę z wierszami poety z lat 1958-61 wydaną w jednym egzemplarzu, a także m.in. maszynopisy felietonów publikowanych w „Kontrastach”, notatek nowojorskich, a także rękopisy i prywatną korespondencję.

Dyrektor Książnicy Podlaskiej Jolanta Gadek, cytowana w komunikacie przesłanym w środę mediom, powiedziała, że przekazane przez Halinę Kazanecką pamiątki po poecie to dla biblioteki „szczególne wyróżnienie”. „Cieszymy się, że pani Halina Kazanecka obdarzyła nas zaufaniem” - mówiła Gadek i dodała, że dzięki przychylności Kazaneckiej, Książnica dysponuje licencją na wydanie dzieł zebranych poety.

„Trwają właśnie prace nad opracowaniem publikacji. Mamy nadzieję, że ujrzy ona światło dzienne w 2020 roku” - zapowiedziała Gadek.

Wiesław Kazanecki urodził się w 1939 roku. Studiował polonistykę w Opolu, tam debiutował w 1959 roku. W latach 60-tych wrócił do Białegostoku. Jego książka „Kamień na kamieniu” (1964) przypadła na czasy tzw. polskiej małej stabilizacji. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 roku tomik „Portret z nagonką”. Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były „świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny”. Pośmiertnie ukazały się m.in. jego „Poezje wybrane”, „List na srebrne wesele”, „Wiersze ostatnie”.

[źródło: Sylwia Wieczeryńska]