Aktualności

fot. Facebook / Zmieniamy Łódzkie
23.11.2022

Otwarcie nowoczesnej Mediateki MeMo w Łodzi

Mediateka MeMo, łącząca funkcje biblioteki i multimedialnego centrum kultury, została otwarta w we wtorek w Łodzi. Dzięki inwestycji o wartości 36 mln zł, obejmującej m.in. dobudowanie przeszklonego dziedzińca, zabytkowa willa Meyera, zamieniła się w nowoczesny obiekt.

„Witam w najnowocześniejszym tego typu obiekcie w Polsce i mówię to z pełnym przekonaniem” – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podczas publiczności uroczystości otwarcia Mediateki MeMo przy ul. Moniuszki 5, w której wzięły udział tłumy łodzian.

Jak zaznaczyła, Mediateka MeMo łączy wiele funkcji. Obok wypożyczania książek, jak przystało na klasyczną bibliotekę, oferuje wiele innych możliwości: nakręcenia filmów na TikToka, organizacji sesji fotograficznej, posłuchania winyli, a nawet poderwania samolotu z lotniska na Lublinku – oczywiście w przestrzeni wirtualnej. Coś dla siebie znajdą tu także wielbiciele komiksów, planszówek i klocków konstrukcyjnych.

W pierwszych dniach funkcjonowania w MeMo odbędzie się szereg wydarzeń – od spotkań autorskich z Katarzyną Nosowską, Jackiem Ambrożewskim, Ireną Małysą i Anną Kańtoch, po koncerty, w których wystąpi Mikromusic, Ikarvs i Joanna Dyba. Będzie można też poznać sekrety promocji literatury w sieci na spotkaniu z twórczyniami kanałów książkowych i kulisy działalności Grupy Filmowej Darwin.

„Dla naszych użytkowników przygotowaliśmy 17 przestrzeni; mamy książki, jak w każdej bibliotece, ale także zbiory muzyczne. Mamy studio lektorskie, gdzie można np. nagrywać podcasty czy muzykę, studio fotograficzne i wideo, a także odpowiednio wykształcone osoby w zespole, które pomogą w korzystaniu z ich wyposażenia i poprowadzą warsztaty dla zainteresowanych. Sala »Legowisko« zainteresuje osoby w każdym wieku, bo te klocki nigdy się nie nudzą” – mówiła kierowniczka Mediateki MeMo Anna Kowal.

W sali muzycznej „Dysonans” główną atrakcją jest kolekcjonerski gramofon Oskar o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Został zaprojektowany przez Wojciecha Samołyka, twórcę marki Tentogra. W 2019 roku gramofon Oskar otrzymał tytuł Best Product, przyznawany przez magazyn High Fidelity. Oprócz tego w MeMo są dwa inne gramofony, a także instrumenty muzyczne, m.in. pianino.

W sali kinowej będą odbywać się spotkania dyskusyjnego klubu filmowego, maratony filmowe itp. Amatorzy gier mają do dyspozycji salę gamingową, a w niej m.in. symulator lotu.

„To wyjątkowe miejsce; multiumedia traktujemy w sposób specjalny – u nas się je tworzy, a potem także udostępnia” – wyjaśniła Kowal.

Jak dodała, na etapie tworzenia Mediateki jej pracownicy odwiedzili wiele placówek kultury w kraju i za granicą, poznając dobre praktyki, które starali się przenieść do Łodzi. Inspiracją były dla nich zwłaszcza biblioteki skandynawskie, które – zdaniem kierowniczki MeMo – są miejscami wyrównującymi szanse, gdzie można prowadzić wiele aktywności.

„Książki są jednak dla nas bardzo ważne i tak pozostanie. Staramy się, aby w naszych działaniach i ofercie książka zawsze była istotna. Proponujemy spotkania autorskie, warsztaty literackie i nawet jeśli wykorzystujemy inne media, to książka pozostaje w centrum uwagi” – podkreśliła.

źródło: PAP, Agnieszka Grzelak-Michałowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna