Aktualności

fot. Biblioteka Publiczna Gminy Tuchomie
08.01.2024

Otwarcie nowej siedziby Biblioteki Publicznej Gminy Tuchomie [relacja i zdjęcia]

W niedzielę 7 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Biblioteki Publicznej Gminy Tuchomie. Inwestycja została dofinansowana ze środków „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, czyli Priorytetu 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, którym zawiaduje Instytut Książki. 

Ogólny koszt zadania wynosił ponad 2 mln 982 tys. zł, a czego ponad 2 mln 236 tys. zł liczyło dofinansowanie uzyskane przez bibliotekę w ramach „Infrastruktury bibliotek”.

„Trudno opisać wdzięczność dla Instytutu Książki, który przyznał naszej jednostce tak ogromne wsparcie finansowe – ponad 2 miliony złotych! Dzięki tej kwocie oraz środkom z wkładu własnego z budżetu gminy możemy się dziś cieszyć z najnowocześniejszej biblioteki w powiecie bytowskim” – powiedziała podczas uroczystego otwarcia Diana Krywiak, dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Tuchomie

Inwestycja zakładała przebudowanie i wyposażenie byłego budynku lokalnej świetlicy w taki sposób, aby mógł on posłużyć za nową siedzibę gminnej biblioteki. Prace rozpoczęto w 2022 roku i zakończono w końcówce 2023 roku.

Nowa siedziba biblioteki znacznie przewyższa starą pod względem powierzchni – wcześniej instytucja musiała pomieścić się na niecałych 100 m2, teraz ma do dyspozycji około 340 m2. Większa powierzchnia nie tylko wpłynie na wygodę pracowników i użytkowników biblioteki, ale także umożliwi znaczne poszerzenie oferty bibliotecznej – w szczególności podejmowanie działań animacyjnych.

W nowej bibliotece stanęły nowe, wysokie regały i została wyodrębniona przestrzeń pozwalająca na korzystanie z książek na miejscu. Do dyspozycji czytających są wygodne kanapy i fotele. W bibliotece czytelnicy skorzystać mogą także z nowo zakupionego sprzętu komputerowego oraz drukarki.

Dzięki inwestycji możliwe było także utworzenie w bibliotece kącika dla dzieci. Znalazły się w nim m.in. kolorowe regały, biblioteczka w kształcie misia, teatrzyk z pacynkami, pufy-żabki i zabawki rozwijające motorykę małą. Przestrzeń dla młodszych czytelników została także wyposażona w najnowsze sprzęty multimedialne, m.in.: roboty typu Photon czy stół multimedialny. Z myślą o nieco starszych użytkownikach biblioteki zakupiony zostały także gogle VR.

Od teraz swój kącik w nowej siedzibie biblioteki w Tuchomiu znajdą również seniorzy. Dla osób w wieku powyżej sześćdziesięciu lat przygotowano wygodną, cichą przestrzeń wyposażoną w wygodną sofę, stół i lampy. W bibliotece planowane są zajęcia z edukacji cyfrowej dla seniorów. 

Do dyspozycji pracowników biblioteki jest również sala konferencyjna, która oprócz stołów, krzeseł i rzutnika posiada również nowoczesną mównicę. Budynek jest wyposażony w nowoczesną pompę ciepła i monitoring. Został także przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Podczas uroczystości otwarcia nowej siedziby biblioteki w Tuchomiu głos zabrali wójt Gminy Tuchomie Jerzy Lewi Kiedrowski oraz starosta bytowski Leszek Waszkiewicz. Goście wydarzenia mieli także okazję zwiedzić wystawę obrazów lokalnego artysty Tadeusza Drozdowskiego, a także zapoznać się z nową przestrzenią biblioteki. Uroczystość zakończyły recital Leszka Dranickiego, blok poetycki, w którym młodzież przedstawiła wiersze Tadeusza Drozdowskiego oraz poczęstunek.

***

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% - budżet państwa, 40% - wkład własny beneficjentów) są przeznaczane na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. Częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest Priorytet 2 i realizowany w jego ramach Kierunek interwencji 2.1. Infrastruktura bibliotek 2021-2025, który jest kontynuacją oraz rozwinięciem Priorytetu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek" realizowanego w latach 2011-2015 oraz Priorytetu 2 NPRCz z lat 2016-2020. Celem priorytetu jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych.

RP/IK