Aktualności

Gminna Biblioteka Publiczna im. Andrzeja Łuczeńczyka w Ludwinie / fot. Instytut Książki

W sobotę 4 września została uroczyście otwarta nowa siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej im. Andrzeja Łuczeńczyka w Ludwinie (woj. lubelskie). Inwestycję zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016 – 2020”, którego operatorem jest Instytutu Książki.

Zadanie, które zostało dofinansowane na prawie 2 miliony złotych polegało na rozbudowie, doposażeniu i nowoczesnej aranżacji Gminnej Biblioteki Publicznej w Ludwinie. Projekt budowlany w zakresie rozbudowy budynku biblioteki zakładał zarówno rozszerzenie oferty samej biblioteki, poprawę jakości i dostępności świadczonych już usług jak i możliwość realizacji działań wykraczających poza tradycyjne jej funkcje.

Dyrektor Instytutu Książki w okolicznościowym liście pogratulował ukończenia inwestycji w niezwykle trudnych pandemicznych warunkach. „Nowa biblioteka w Ludwinie zyskała dużą przestrzeń dla samych czytelników, dając tym samym większe możliwości organizowania wydarzeń, spotkań z autorami i prawdziwą szansę na to, by biblioteka ta stała się dla mieszkańców Ludwina nowoczesnym centrum kultury.” – napisał dyrektor Dariusz Jaworski.

Do tej pory Biblioteka nie miała odpowiedniej siedziby na miarę jej potrzeb i możliwości rozwoju. Mieściła się w dwóch małych pomieszczeniach, w których brakowało miejsca na zbiory, stanowiska komputerowe oraz pomieszczenia do organizacji imprez kulturalnych.

Teraz w dwupiętrowym budynku o łącznej powierzchni ponad 1600 mkw znajduje się m.in. nowocześnie wyposażona czytelnia, duża wypożyczalnia z wydzielonymi strefami dla różnych grup użytkowników, sala szkoleniowo-informatyczna, pracownia plastyczna, studio nagrań, wielofunkcyjna sala z zapleczem kuchennym, kącik zabaw dla najmłodszych i gabinet doświadczeń, umożliwiający organizowanie warsztatów naukowych, a także ,,Przystań Seniora” ze stałą ekspozycją poświęconą patronowi biblioteki – pisarzowi Andrzejowi Łuczeńczykowi.

Dodatkowo rozwiązania techniczne budynku, po zainstalowaniu odpowiednich urządzeń do obserwacji nieba, pozwoliły na wykorzystanie tarasów widokowych na mini obserwatoria astronomiczne. W budynku została wykorzystana również technologia związana z odnawialnymi źródłami energii.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia nowej biblioteki.