Aktualności

fot. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna TAMA
10.09.2021

Otwarcie MiGBP TAMA w Brzegu Dolnym [relacja i zdjęcia]

Dziś uroczyście otwarto Miejską i Gminną Biblioteka Publiczna TAMA w Brzegu Dolnym. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane na 776 799 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”. Operatorem priorytetu jest Instytut Książki. W uroczystości wziął udział dyrektor IK Dariusz Jaworski.

„Nowo wybudowana biblioteka w Brzegu Dolnym imponuje rozmachem i niewątpliwie może stanowić wzór dla obiektów bibliotecznych w całym kraju. Ale przecież nie o sam budynek chodzi – najważniejsze jest to, co w środku, czyli współpraca z miejscowymi organizacjami i otwarcie na wszystkie grupy wiekowe. Wszystko to pozwoli przyciągnąć i utrzymać nowych czytelników. Przyznam, że choć po raz pierwszy mam okazję odwiedzić tę bibliotekę, to mogę już w tym momencie powiedzieć, że do takich miejsc jak ta piękna, nowoczesna Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna po prostu chce się wracać – i to jak najczęściej” – powiedział dyrektor Instytutu Książki.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna TAMA w Brzegu Dolnym została wybudowana w latach 2017-2020 ze środków Gminy Brzeg Dolny oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016-2020”. Wprawdzie obiekt działa od jesieni ubiegłego roku, ale z powodu pandemii dopiero teraz udało się zorganizować uroczyste otwarcie.

Bryła budynku nawiązuje w swojej koncepcji do tamy na Odrze (właściwie progu wodnego), która znajduje się niedaleko Brzegu Dolnego, w miejscowości Wały. Tak jak tama jest zaporą przed wodą, tak biblioteka TAMA jest zaporą przed brakiem wiedzy, perspektyw, nudą i lenistwem. Umożliwi korzystanie z wysokiej kultury, czystej energii, nowoczesnej edukacji i zaproponuje naukę poprzez zabawę. W wyniku realizacji powstał nowoczesny, funkcjonalny i komfortowy budynek biblioteki, który obok tradycyjnych funkcji daje możliwość prowadzenia niestandardowych projektów wykorzystując zarówno pomieszczenia (czytelnię, salę audiowizualną , strefę relaksu, strefę dziecięcą, salę wielofunkcyjną i czytelnię czasopism), jak również teren wokół obiektu – szlak edukacyjny Odry, taras na dachu oraz amfiteatr.

Budynek powstał według projektu i koncepcji architektonicznej studia Rea Design, o aranżację wnętrz zadbała projektantka Agnieszka Opiela, zaś budową obiektu i zagospodarowaniem terenu zajęła się firma OLMAX Michał Zimnicki

Na stronie biblioteki można też odbyć wirtualny spacer po obiekcie: https://biblioteka.brzegdolny.pl/o-nas/wirtualny-spacer/