Aktualności

fot. Igor Smirnow/KPRP
11.02.2021

Ostatnie pożegnanie Henryka Jerzego Chmielewskiego

„Z ogromnym żalem żegnamy dziś Henryka Jerzego Chmielewskiego. Łączymy się w smutku i zadumie z jego bliskimi, rodziną, przyjaciółmi, by wspólnie wspominać Papcia Chmiela – człowieka wielkiej kultury i niezmierzonego humoru, tuza polskiego komiksu” – napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński w liście odczytanym przez wiceminister kultury Magdalenę Gawin. Uroczystości pogrzebowe Henryka Jerzego Chmielewskiego odbyły się wczoraj w domu pogrzebowym na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Prezydent Andrzej Duda w uznaniu znamienitych zasług dla polskiej kultury, za działalność na rzecz niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, za pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim oraz krzewienie wartości patriotycznych odznaczył pośmiertnie Henryka Jerzego Chmielewskiego Orderem Orła Białego.

„Henryk Jerzy Chmielewski uczył nas historii i szacunku do niej. Namawiał do dostrzegania jej wpływów w dzisiejszym świecie. Był dokładny, uważny i znany ze swoich szerokich kwerend wykonywanych przed każdym projektem książeczki, której akcja odbywała się w realiach historycznych. Zawsze panował nad swoimi opowieściami, dbał, aby ich przekaz był pozytywny. Choć przez lata musiał mieścić się w ramach narzucanych mu przez cenzurę, robił wszystko, aby nie było to nadmiernie odczuwalne przez czytelnika” – napisał w liście pożegnalnym wicepremier prof. Piotr Gliński.

[źródło: gov.pl]