Aktualności
Psy ras drobnych – to literacki debiut Olgi Hund, który docenili czytelnicy, uczestnicy Festiwalu Conrada i jurorzy. Historie opowiedziane w książce toczą się w szpitalu w Kobierzynie, antyarce załadowanej kobietami przeznaczonymi do wyginięcia, odrzuconymi egzemplarzami cechującymi się fatalną kombinacją genów.
Olga Hunda urodziła się w Małopolsce. W dzieciństwie jeździła na wakacje do Rabki i Krynicy Zdroju. Skończyła studia, ale nie pamięta co i kiedy, za to na pamięć zna całą Granicę Nałkowskiej i książkę o ziołach doniczkowych. W sercu ma czarne niebo, w domu – psa.
Nagrodę Conrada przyznano w ostatni dzień trwającego od tygodnia w Krakowie Festiwalu Conrada. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Oprócz statuetki zwyciężczyni otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie, promocję podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada oraz na łamach Tygodnika Powszechnego. Nagroda przyznawana jest autorom najlepszych debiutów literackich (tytułów wydanych w roku ubiegłym), a jej celem – promocja młodych twórców u początków kariery, a także wsparcie pisarzy w pracy nad kolejnymi książkami.
Spośród wszystkich zgłoszonych propozycji kapituła nagrody w składzie: prof. Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, prof. Krzysztof Koehler, dr Zofia Król, Michał Nogaś oraz dr Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz) wskazała pięć nominowanych tytułów. Do finałowej piątki wybrani zostali: Olga Hund, Katarzyna Pochmara-Balcer, Joanna Szyndler, Katarzyna Wiśniewska i Łukasz Zawada. O ostatecznym werdykcie zdecydowali wspólnie jej członkowie i czytelnicy, którzy głosowali online.
Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie organizatorów Festiwalu Conrada: Miasta Krakowa, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego oraz Instytutu Książki. Po raz pierwszy została przyznana w 2015 roku. Wśród dotychczasowych jej laureatek znalazły się: Liliana Hermetz (za książkę Alicyjka), Żanna Słoniowska (Dom z witrażem), Anna Cieplak (Ma być czysto) i Weronika Gogola (Po trochu).
Uroczystość w Centrum Kongresowym ICE Kraków uświetnił wykład mistrzowski o tajnikach pisania wygłoszony przez gości festiwalu, amerykańską pisarkę, autorkę Amerykaany - Chimamandę Ngozi Adichie oraz laureata Nagrody Nike za książkę Nie ma - Mariusza Szczygła.