Aktualności

09.09.2021

OKOlice Literatury 2021: Rzeczy i Ludzie

W dniach 15-25 września 2021 r. w Szczecinie odbędzie się trzecia edycja festiwalowych spotkań z literaturą non-fiction „OKOlice Literatury”. Tematem przewodnim będą rzeczy i ludzie. Tytuł nawiązuje do jednej z najważniejszych polskich publikacji poświęconych dyskursowi nieantropocentrycznej „Rzeczy i ludzie. Humanistyka wobec materialności”, pod red. Jacka Kowalewskiego i Wojciecha Piaska. 

Dzisiejsza kultura jest kulturą przedmiotów, które służą człowiekowi, poprawiają jego jakość życia. Jednak nie chodzi tu tylko o wygodę i konsumpcję, ale też o rozszerzenie humanistycznej troski o ludzi na rzeczy i inne byty nie-ludzkie.  Ale też mocno zastanawiamy się, czy i ilu z tych przedmiotów potrzebujemy tak naprawdę. coraz bardziej popularna staje się idea zero waste, rzeczy z odzysku, z drugiej ręki, a nawet ze śmietnika. Rzeczy, które pozostały po naszych najbliższych, poniekąd dowody na istnienie, a raczej na pamięć o nich. Rzeczy trudne, które przejęliśmy choćby na Pomorzu po tych, którzy opuścili te ziemie.

Festiwal obejmuje bloki tematyczne związane z różnym spojrzeniem na tytułowe rzeczy i ich relacje z ludźmi. 

Do udziału w spotkaniach autorskich, panelach dyskusyjnych i warsztatach zaproszeni są młodzież, dorosłych i seniorów. Odbędą się również warsztaty adresowane do dzieci.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8).

Wstęp wolny.

***

Poniżej przedstawiamy program imprezy:

15 września (środa)

 • godz. 18 – otwarcie festiwalu i spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem, tłumaczone na język migowy. Prowadzenie: Agata Rokicka.

BLOKI FESTIWALOWE

20 września (poniedziałek)

Czytanie rzeczy

 • godz. 17.00 – zapraszamy na warsztaty dla młodzieży i dorosłych poświęcone fotografiom “Czytanie rzeczy” uwrażliwiające uczestników na istotę zdjęcia, jako materii, która jest nośnikiem narracji i pamięci.

Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska

21 września (wtorek)

Rzeczy niczyje

Blok poświęcony zagadnieniu Zagłady ujętej z perspektywy tego, co po niej zostało – rzeczy, które wyznaczają inny sposób patrzenia na historię ludzi.

 • godz. 18.00  – zapraszamy na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Paweł Piotr Reszka i Mirosław Tryczyk. Prowadzenie: Eryk Krasucki.

22 września (środa)

Pamięć rzeczy

Blok poświęcony relacji ludzie-rzeczy z perspektywy antropologii a poziomie gatunkowym, społecznym i indywidualnym.

 • godz. 18.00 – zapraszamy na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Ewa Domańska i Monika Stobiecka. Prowadzenie: Maksymilian Chutorański.

23 września (czwartek)

Ładne rzeczy

Blok poświęcony designowi.

Dla dzieci:

 • godz. 17.00 – zapraszamy dzieci na warsztaty wokół książki „Wszystko widzę jako sztukę”

Prowadzenie: Ewa Solarz. Warsztaty potrwają ok. 1,5 h.

Dla dorosłych:

 • godz. 17.00 – zapraszamy na panel o designie książki, w którym wezmą udział Lex Drewiński i Przemek Dębowski (online). Prowadzenie: Magdalena Tyczka.
 • godz. 19.00 – zapraszamy na panel o designie rzeczy, w którym wezmą udział Małgorzata Czyńska i Ewa Solarz. Prowadzenie: Anna Sienkiewicz. 

24 września (piątek)

Nadmiar rzeczy

Blok podzielony na dwa segmenty tematyczne: nadmiar śmieci i nadmiar jedzenia.

Dla dzieci 

 • godz. 17.00 – zapraszamy dzieci na warsztaty zero waste. Prowadzenie: Maria Stafyniak.

Dla dorosłych

 • godz. 17.00 – zapraszamy na panel dyskusyjny dotyczący nadmiaru śmieci i propagowaniu kultury konsumpcji we współczesnym świecie, w którym wezmą udział Stanisław Łubieński i Urszula Zajączkowska (online). Prowadzenie: Anna Godzińska. 
 • godz. 19.00 – zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Wągorowską poświęcone nadmiarowi i marnowaniu jedzenia. Prowadzenie: Paulina Stok-Stocka.

25 września (sobota)

Rzeczy osobiste

Blok poświęcony rzeczom codziennym, prywatnym i rodzinnym oraz fotografii

 • godz. 12.00 – zapraszamy na panel o przedmiotach codziennych, w którym udział wezmą Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko. Prowadzenie: Wojciech Ciesielski.
 • godz. 14.00 – zapraszamy na panel o rzeczach w powojennej Polsce, w którym udział wezmą Agata Zborowska i Marcin Wicha. Panel poprowadzi Aneta Makowska. 
 • godz. 16.00 – zapraszamy na spotkanie wokół książki “Dno oka. Eseje o fotografii” z Wojciechem Nowickim. Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska.
 • godz. 18.00 – zapraszamy na spotkanie autorskie poświęcone antropologii codzienności, w którym wezmą udział Olga Drenda i Roch Sulima. Prowadzenie: Kalina Kukiełko-Rogozińska.