Aktualności

19.05.2022

Ogłoszono wyniki rekrutacji bibliotek do drugiego etapu projektu „Podaruj książki ukraińskim dzieciom”

„Podaruj książkę ukraińskim dzieciom” to przedsięwzięcie realizowane wspólnie przez Instytut Książki i Fundację Metropolia Dzieci. Ma on na celu zapewnienie dzieciom z Ukrainy kontaktu z książkami napisanymi w ich języku ojczystym, a przy okazji wsparcie ukraińskich wydawców. Właśnie ogłoszono wyniki rekrutacji bibliotek do drugiego etapu projektu.

W ramach projektu bezpośrednio od wydawnictw ukraińskich kupowane są książki przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, które następnie zostają bezpłatnie przekazywane do bibliotek publicznych. Dzięki temu w bibliotekach będą mogły powstać „półki ukraińskie”, a książki trafić do szerszego grona odbiorców – dzieci i ich opiekunów, którzy potrzebują chwili wytchnienia i poczucia bezpieczeństwa odebranego im w wyniku wojny. 

26 kwietnia rozpoczął się drugi etap projektu, w ramach którego również pozostałe biblioteki publiczne mogły ubiegać się o otrzymanie pakietów ukraińskich książek. Teraz ogłoszone zostały wyniki rekrutacji do drugiego etapu projektu – do udziału w projekcie zakwalifikowano ponad 200 bibliotek w całej Polsce. Ich dokładną listę można znaleźć TUTAJ.

Organizatorzy akcji indywidualnie skontaktują się z każdą z bibliotek, by omówić szczegóły dotyczące wysyłki książek. Jednocześnie mamy nadzieję, że w następnej edycji projektu będzie możliwe przekazanie ukraińskich tytułów jeszcze większej liczbie instytucji.

Przypominamy, że dodatkowo każdy chętny może wesprzeć projekt i podarować dzieciom książkę, dołączając do zbiórki: https://zrzutka.pl/kug7mv?fbclid=IwAR0G3nrzaLxJahG3jKh41_digGQhjckmNwVuQtUC2nln25MUcQENMyQfQzo

Serdeczne podziękowania należą się firmom i instytucjom, bez których nie udałoby się zrealizować tego projektu. Poza Instytutem Książki i Fundacją Metropolia Dzieci należą do nich: Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Orlen, Fundacja PZU, Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego, Wydawnictwo Media Rodzina, DPD, Wydawnictwo Insignium, Linguacious, Lavant Assessment, Chełmska Szkoła Rocka, Agnieszka Andrzejczak i grupa Autorzy Książek Ukrainie, Polskie Radio, Smak Książki, Radio Gdańsk,  Radio Poznań, Polska Sekcja IBBY, Czas Dzieci, Biblioteka Narodowa, Lustro Biblioteki oraz Wydawnictwo SQN.