Aktualności

11.10.2021

Ogłoszono Konkurs o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza

Konkurs o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza ogłosił w sobotę, w setną rocznicę urodzin poety, Teatr Miejski w Gliwicach. Różewicz w Gliwicach spędził 20 lat życia. Tam powstała m.in. „Kartoteka”, którą sobotniego wieczoru wystawił gliwicki teatr.

Nagroda ustanowiona przez prezydenta Gliwic Adama Neumanna w zamyśle jej inicjatorów dyrektora Teatru Miejskiego w Gliwicach Grzegorza Krawczyka i poetów Joanny Oparek i Juliusza Pielichowskiego ma wspierać twórców piszących dla teatru i promować najbardziej wartościowe zjawiska współczesnej polskiej dramaturgii.

„Przyczynkiem dla nas, aby ten konkurs organizować, jest to, że w tym mieście mieszkał Tadeusz Różewicz, że chcemy połączyć pamięć o tym poecie, twórcy literatury, dramaturgu, z naszym miastem, które przez wielu tutaj żyjących nie jest chyba odbierane jako miasto kultury, kulturze specjalnie sprzyjające, które jest kojarzone z literaturą” – powiedział PAP Krawczyk.

Zaznaczył, że i teraz w Gliwicach mieszkają ciekawi pisarze, jak współinicjatorzy konkursu czy Krzysztof Siwczyk. Przypomniał też, że Teatr Miejski w Gliwicach jest młodą instytucją, powstałą w 2015 r. na gruncie dawnego Teatru Muzycznego z repertuarem operetkowym. Tymczasem w mieście była i inna tradycja dramaturgiczna i teatralna zapoczątkowana przez Jerzego Jarockiego.

„Był też Tadeusz Różewicz, który pisał tu dramaty, ale też czynnie uczestniczył w pracach małego studenckiego teatru poezji STEP, działającego przy Politechnice Śląskiej. Działał tutaj też Peter Lachmann, który stworzył awangardowy wideoteatr, który później prowadził w Warszawie” – wymienił Krawczyk

Pielichowski dodał, że ogromna większość czytelników kojarzy Różewicza z poezją. „I mimo że »Kartoteka« wciąż jest, mam nadzieję, lekturą szkolną, to Różewicz jako dramaturg nie jest tak popularny, a w Gliwicach Różewicz dramaturg się narodził. To chcielibyśmy tym konkursem podkreślić. »Kartoteka« powstała dosłownie 300 metrów stąd, w kamienicy przy Zygmunta Starego” – wskazał.

Krawczyk dodał, że Różewicz może być dla Gliwic postacią intrygującą jako pewien kontrapunkt do tego, jak to miasto obecnie siebie samo postrzega. „Myślę, że hasło Gliwic: »Przyszłość jest tu« wywołałoby na ustach Różewicza ironiczny uśmiech. To jest człowiek, który nie nadyma się przesadnie na wielkie hasła, wielkie przedsięwzięcia – to jest dobry patron dla takich miast” – uznał dyrektor gliwickiego teatru.

Do konkursu mogą zostać zgłoszone utwory dramatyczne przeznaczone do wystawienia w teatrze, napisane w języku polskim przez autorów mających w swoim dorobku przynajmniej jeden wcześniej opublikowany (z nadanym numerem ISBN) utwór literacki. Zgłaszany do konkursu tekst nie może być wcześniej opublikowany ani wystawiony.

Konkurs będzie składał się z trzech etapów. W pierwszym kolegium kwalifikacyjne dokona wstępnej oceny nadesłanych utworów (termin: 31 marca każdego roku), wybierając do 20 utworów i przekazując je do dalszej oceny kapitule nagrody (do 30 czerwca). W drugim etapie kapituła do 30 września wybierze trzy teksty, które zostaną zaprezentowane w postaci czytań scenicznych.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 30 listopada każdego roku podczas dni teatru i dramaturgii współczesnej w Gliwicach, gdy kapituła wskaże zwycięski utwór i ogłosi zwycięzcę, który otrzyma 50 tys. zł, statuetkę i którego tekst zostanie wystawiony przez Teatr Miejski. Pozostali finaliści otrzymają po 5 tys. zł, a ich utwory zostaną opublikowane przez Muzeum w Gliwicach w serii „Czytelnia Sztuki”.

„Dajemy twórcom czas, aby przygotowali swoje teksty. Pewną nowością będzie to, że finałowe teksty będą przedstawiane w formie czytań reżyserowanych – to formuła, która ożywia, buduje życie literackie, bo twórcy mają możliwość uczestniczenia w procesie” – zaznaczyła Oparek.

„Czekamy na dobre teksty, na dobre, rewolucyjne dramaty. Mamy nadzieję, że hasło: »Kartoteka«, jako rewolucyjna sztuka, która wyszła z Gliwic, da bodziec, który uruchomi twórców, również niekonwencjonalnych” – zasugerowała.

Zgłoszenia do pierwszej edycji konkursu będą przyjmowane do 31 marca 2022 roku. Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy zostaną udostępnione pod adresem nagrodarozewicza.pl. Organizatorem jest Teatr Miejski w Gliwicach.

W rozmowie dla magazynu „Nowe Książki” z 1969 r., która ukazała się po przeprowadzce Różewiczów do miasta nad Odrą, poeta mówił: „(...) interesują mnie miasta w rozwoju, miasta dynamiczne, miasta, które zmieniają się w moich oczach i z którymi ja się zmieniam. Może dlatego przemieszkałem dwadzieścia lat w Gliwicach (…)”.

W 1995 r. Tadeuszowi Różewiczowi przyznano tytuł honorowego obywatela Gliwic. Od 30 września na gliwickim rynku prezentowana jest plenerowa wystawa poświęcona poecie. W sobotę w Teatrze Miejskim w Gliwicach odbyła się premiera „Kartoteki” w reżyserii Pawła Szkotaka.

źródło: PAP, Mateusz Babak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna