Aktualności

17.03.2006

Nowe projekty Instytutu Książki

Instytut Książki poczas konferencji prasowej w Pałacu Kultury i Nauki zaprezentował dwa projekty promocji książki i czytelnictwa w Polsce.

Pierwszy z nich „Literacki Atlas Polski” jest programem edukacyjnym, który Instytut Książki realizuje wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej. W programie tym uczniowie z całej Polski poszukują świadectw literackich w swoim regionie. Zebrane informacje, dokumenty, zdjęcia i teksty zostaną umieszczone na internetowej mapie Polski. Najciekawsze materiały znajdą się w wydanym drukiem Literackim Atlasie Polski. Pierwsza edycja programu kończy się już w czerwcu. Do tej pory do udziału w nim zgłosiło się ponad 200 szkół . Najwięcej projektów powstało  w województwach: łódzkim, podlaskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i dolnośląskim. Najmniej zgłoszeń napłynęło z zachodniopomorskiego, pomorskiego, opolskiego, warmińsko-mazurskiego. I co ciekawe, program nie spotkał się z szerokim odzewem w dużych miastach. Największe zainteresowanie wzbudził w uczniach i nauczycielach z mniejszych miast, miasteczek i wsi. 

Tu Czytamy! to wieloletni program promocji czytelnictwa i wsparcia sektora ksiązki. Zapraszamy do współpracy przy programie szkoły, biblioteki i organizacje pozarządowe. Będzie on realizowany dwutorowo. Złożą się na niego własne projekty Instytutu Książki i projekty autorskie naszych partnerów. 

Program jest dopełniany przez:                                                                                           
• Festiwal 4 Pory Książki – cykliczny program międzynarodowych spotkań literackich. 
  - Festiwal Literatury Popularnej POPLIT – 19-23 kwietnia 
  (w tym samym czasie co Międzynarodowy Dzień Książki) 
  - Pory Prozy – 17-22 października (co roku w drugi weekend października) 
  - Festiwal Kryminału – 14 – 19 listopada (co roku w drugi weekend listopada) 
  - Pora Poezji 

• Książka widzialna – program akcji i kampanii reklamujących książkę i czytelnictwo. Ten program realizowany będzie dwutorowo poprzez: 
a. realizacje niezależnych projektów takich jak np. akcja fotograficzna Kontakt z książką, promocja czytelnictwa w środkach komunikacji publicznej, przygotowanie serii plakatów Poczet Pisarzy Polskich, itp. Wszystkie z tych projektów będą przygotowywane z myślą o ewentualnym wykorzystaniu w ramach programu Tu Czytamy! na zasadzie dopełnienia. 
    
b. Przygotowanie materiałów specjalnie dla programu Tu Czytamy!, jak np.: naklejki z logo  i akcji Tu Czytamy! pojawiające się na drzwiach instytucji biorących udział w akcji, plakaty akcji przygotowane tak, by mogły być dostosowane do poszczególnych imprez, ulotki informacyjne.    Jednym z projektów Instytutu Książki, realizowanego w ramach programu Tu czytamy! będzie Autor na żądanie, polegający na promocji współczesnej literatury polskiej wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie organizowaliby literackie fankluby, w ramach których przygotowaliby materiały o autorze, pisali recenzje z jego książek albo eseje o jego twórczości.

Działania te są nagradzane poprzez: 
• spotkanie z autorem w szkole; 
•  wizyta członków fanklubu na jednej z edycji Festiwalu Cztery Pory Książki bądź na Targach Książki (w Krakowie lub Warszawie); 
• przekazanie szkolnej bibliotece i/lub uczniom pakietu książek;
•  pomoc w realizacji wydarzenia literackiego; 
•  publikacja materiałów uczniowskich. 

Książka na żądanie to projekt stworzenia wokół bibliotek lokalnych aktywnych grup czytelników, które współdecydują o zakupach do biblioteki, a jednocześnie współtworzą program literacki bibliotek, bądź innych  form „monitoringu” zainteresowań czytelników (np. biblioteczne listy przebojów). Projekt może być realizowany razem z projektem Autor na żądanie. • Rajd długopisów  Rajd długopisów to projekt (1) stworzenia, na bazie doświadczeń z Literackim Atlasem Polski literackich produktów turystycznych i (2) wprowadzenia ich do oferty instytucji organizujących czas wolny dzieci i młodzieży oraz jednostek samorządowych promujących walory turystyczne regionów.     • Kluby czytelnicze (nazwa robocza) Program zaadoptowania na polskie warunki i wprowadzenia brytyjskiego programu reading clubs. Program realizowany wspólnie z Britisch Council w ramach programu Faces & Places. Programy te są ofertą dla podmiotów współpracujących z Instytutem Książki w całej Polsce i mogą być przez nie realizowane. W wypadku bibliotek zależy nam by koordynatorami w każdym województwie były wojewódzkie biblioteki publiczne, których głównym zadaniem ma być kontaktowanie się z bibliotekami w danym regionie. Wszystkie projekty będą szczegółowo opisane na www.instytutksiazki.pl/tuczytamy gdzie pojawią się materiały takie jak, scenariusze lekcji i szkoleń, przykłady realizowanych projektów, bibliografie, informacja o źródłach finansowania, itp. 

Instytut Ksiązki zachęca do realizacji w ramach programu Tu czytamy! projektów własnych, inicjowanych przez instytucje działające lokalnie. Mają one bowiem wyjątkową możliwość oparcia swych działań na znajomości rzeczywistych potrzeb i specyfiki regionu. Instytut Książki przyjmuje wszystkie zgłoszenia (przygotowane zostaną specjalne formularze zgłoszeniowe) odpowiadające  wytycznym i zasadom programu Tu Czytamy!

Jeżeli projekt spełnia te podstawowe założenia to Instytut ze swej strony oferuje pomoc w następującym wymiarze:

• Pomoc przy pozyskaniu środków na realizację projektu 
• Pomoc merytoryczną 
• Rozwiązania logistyczne 
• Kontakty z kluczowymi dla projektu partnerami (np.wydawcami,autorami)
• Materiały promocyjne (plakaty, naklejki i inne druki przygotowane do adaptacji na potrzeby własne) 
   
Instytut Ksiązki planuje także zorganizowanie Zlotu Ludzi Książki, czyli akcji zaplanowanej jako impreza podsumowująca każdy kolejny rok działalności strategii Tu Czytamy! a jednocześnie inaugurująca każdy następny. Do udziału w niej  zaproszeni zostaną partnerzy IK z całego kraju. W czasie zlotu przyznawane będą nagrody dla instytucji/osób fizycznych realizujących projekty własne. Oprócz symbolicznej statuetki na ręce twórcy/ów projektu przekazane zostanie wynagrodzenie za udzielenie Instytutowi Książki licencji wyłącznej na realizację scenariusza projektu w ramach ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i książki Tu Czytamy!.