Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki
04.09.2021

Narodowe Czytanie z udziałem pary prezydenckiej w warszawskim Ogrodzie Saskim (relacja i zdjęcia)

W Ogrodzie Saskim w Warszawie odbyło się dziś 10. Narodowe Czytanie z udziałem pary prezydenckiej. Na zakończenie prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podziękowali uczestnikom i aktorom, a prezydent ogłosił, że za rok lekturą będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W uroczystości wzięli udział także minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski i dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.

Prezydent wyjaśnił, że „będzie to upamiętnienie dwusetnej rocznicy ich opublikowania” i dodał, że „jest to symboliczny początek polskiego romantyzmu”.

„Dziękujemy tym, którzy włożyli swoje serce w przygotowanie Narodowego Czytania” - powiedział na zakończenie akcji Andrzej Duda.

„Dziękujemy wszystkim, którzy w tym roku przyłączyli się do Narodowego Czytania. Po raz kolejny udowodniliście Państwo, że wielu Polaków kocha literaturę polską” - dodała Agata Kornhauser-Duda.

Podczas 10. Narodowego Czytania w sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim przeczytano sztukę Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”.

W każdym z trzech aktów sztuki, odczytywanej w Ogrodzie Saskim w postać Anieli Dulskiej wcieliła się inna aktorka: Grażyna Barszczewska, Edyta Jungowska, Anna Dereszowska. Obok nich na scenie pojawili się: Andrzej Pankowski (Felicjan Dulski), Krzysztof Szczepaniak (Zbyszko), Joanna Pach (Hesia), Angelika Kurowska (Mela), Anna Cieślak (Juliasiewiczowa), Lucyna Malec (Lokatorka) i Lidia Sadowa (Hanka). Autorem oprawy muzycznej był Stanisław Skoczyński, profesor Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Autorką scenografii była Anna Mioduszewska, a reżyserem całości Janusz Kukuła, który rolę konferansjera powierzył, podobnie jak przed rokiem, dziennikarzowi radiowemu Marcinowi Kusemu. Wydarzenie było na żywo transmitowane na oficjalnej stronie Prezydenta RP, na kanałach Narodowego Centrum Kultury oraz na portalu Polskiego Radia.

„Moralność pani Dulskiej” powstała w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku. Sztuka autorstwa Gabrieli Zapolskiej przedstawia historię rozgrywającą się w mieszczańskim domu początku XX wieku. Nazwisko bohaterki sztuki na stałe zagościło w polszczyźnie - dulszczyzna to określenie kołtuństwa, mieszczańskiej hipokryzji i ciasnoty poglądów, połączonej z wysokim mniemaniem o własnych walorach moralnych. „Moralność pani Dulskiej” była wielokrotnie wystawiana na deskach teatrów, doczekała się także kilku adaptacji filmowych i spektakli Teatru Telewizji.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Żeromskiego, Prusa, Konopnickiej i Schulza. Rok temu, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

źródło: PAP, Michał Szukała, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna