Aktualności

05.09.2023

Narodowe Czytanie w Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów”

W sobotę 9 września o godz. 12.00 w Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej rozpocznie się lokalne Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Do wysłuchania lektury zapraszają m.in. aktorzy amatorskiego teatru „Pierro” z II Liceum Ogólnokształcącego na czele ze swoim pedagogiem Anną Morajko-Fornal.

„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu” – podkreślił prezydent Andrzej Duda cytowany w informacji prasowej Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej. „Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek »przy polskim stole«. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu” - napisał Andrzej Duda.

„Nad Niemnem” to najpopularniejsza powieść Elizy Orzeszkowej, która powstawała w latach 1886–87, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Książka została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków, którzy chwalili m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

„Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności” – dodał prezydent.

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest od 2012 roku z inicjatywy Prezydenta RP. Pierwszą wspólnie czytaną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Za drugim razem odbyło się czytanie „Zemsty” Aleksandra Fredry, a w kolejnych latach przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, jak również polskie nowele autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą czytaną w 2020 roku była „Balladyna”, w 2021 – „Moralność Pani Dulskiej”, a w 2022 - „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza.

Akcja „Narodowe Czytanie” była organizowana w Rudzie Śląskiej w organizowane w różnych przestrzeniach miejskich, m.in.: na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu oraz Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty, na orzegowskim rynku, a także zabytkowej kolonii robotniczej Ficinus w Wirku.

źródło: PAP, Julia Szymańska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna