Aktualności

fot. Małgorzata Borczak
19.10.2020

Nagroda „Odry” dla Tomasza Łubieńskiego

Tegorocznym laureatem Nagrody „Odry” został Tomasz Łubieński, prozaik, poeta, eseista, dramaturg i tłumacz, wieloletni redaktor naczelny „Nowych Książek”.

„Rada Redakcyjna oraz Redakcja Miesięcznika Odra postanowiły przyznać  Nagrodę „Odry” za rok 2019 Tomaszowi Łubieńskiemu w uznaniu jego bogatego i zróżnicowanego dorobku pisarskiego, na który składają się eseje, kształtujące od kilkudziesięciu lat polskie myślenie o przeszłości, w tym tak podstawowe dla etosu polskiej inteligencji tomy jak: »Bić się czy nie bić. O polskich powstaniach«, »Czerwonobiały«, »Ani tryumf, ani zgon« czy wydana w 2019 roku »Wojna według Karskiego«” – podano w oficjalnym oświadczeniu.

Tomasz Łubieński urodził się w 1938 roku. Zadebiutował jako poeta w tygodniku „Dziś i Jutro” (1955). Ma w dorobku dziesięć dramatów (m.in. „Śmierć komandora”, „Koczowisko” i „Ostatni”) oraz kilkadziesiąt innych książek. Ostatnio opublikował: „Ani tryumf, ani zgon”(2003), „Wszystko w rodzinie” (2004), „1939. Zaczęło się we wrześniu” (2009), „Turnus” (2012), „Molier nasz współczesny” (2014), „Wojna według Karskiego” (2019).

Nagroda „Odry” przyznawana jest od 1962 roku, jej laureatami byli m.in. Tadeusz Różewicz, Stanisław Lem, Czesław Miłosz, Hanna Krall, Wisława Szymborska, Jarosław Marek Rymkiewicz, Ryszard Kapuściński, Olga Tokarczuk, Józef Hen, Małgorzata Szejnert, Marcin Sendecki, Kazimierz Orłoś.