Aktualności

16.10.2019

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie już w przyszły czwartek

Setki wydawców, ponad 1000 godzin programu towarzyszącego – tak zapowiadają się 23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Nadchodząca edycja to również gorące premiery oraz bogaty program towarzyszący: warsztaty, wystawy, dyskusje.

Udział w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie to niepowtarzalna szansa na spotkanie i rozmowę z cenionymi pisarzami z całego świata. W tym roku EXPO Kraków odwiedzą m.in.: Jerzy Bralczyk, Elżbieta Cherezińska, Jacek Cygan, Jakub Ćwiek, Katarzyna Bonda, Jacek Dukaj, Jacek Fedorowicz, Mirosław Hermaszewski, Katarzyna Grochola, Cezary Łazarewicz, Grzegorz Kasdepke, Magdalna Kordel, Urszula Kozioł, Marek Krajewski, Roma Ligocka, Ewa Lipska, Andrzej Maleszka, Jakub Małecki, Marcin Meller, Adam Michnik, Paulina Młynarska, Remigiusz Mróz, Maria Nurowska, Rafał Olbiński, Anna Onichimowska, Andrzej Pilipiuk, Katarzyna Puzyńska, Michał Rusinek, Henryk Sawka, Vincent Severski, Andrzej Sikorowski, Muniek Staszczyk, Jerzy Stuhr, Mariusz Szczygieł, Monika Sznajderman, Szczepan Twardoch, Adam Wajrak, Janusz Leon Wisniewski, Adam Zagajewski, Jakub Żulczyk. Swój udział potwierdzili także pisarze z zagranicy, wśród nich m.in.: Jurij Andruchowycz (Ukraina), Jonathan Carroll (Stany Zjednoczone), Sandrone Dazieri (Włochy), Marc Elsberg (Austria), Helena Läks (Estonia), Brandon Mull (Stany Zjednoczone), Jana Revedin (Niemcy), Samantha Shannon (Wielka Brytania), Stuart Turton (Wielka Brytania), Goran Vojnović (Słowenia). Pełna lista pisarzy dostępna jest na stronie www.ksiazka.krakow.pl

Na Targach nie zabraknie nowości. Premierę będzie miała m.in. najnowsza książka Katarzyny Bondy „Miłość leczy rany”, która ukaże się nakładem wydawnictwa Muza. Zanim nowa powieść trafi do księgarń, fani będą mogli nabyć ją podczas Targów oraz spotkać się z pisarką. Na stoisku wydawnictwa SEDNO odbędzie się polska premiera książki słoweńskiego pisarza Gorana Vojnovicia „Moja Jugosławia”. Powieść ukazuje proces kształtowania się tożsamości młodego pokolenia tuż pod koniec istnienia Jugosławii i przez pierwszych kilkanaście lat po powstaniu na jej gruzach państw narodowych. Do tej pory została przetłumaczona na sześć języków i bardzo dobrze przyjęta zarówno przez wielbicieli dobrej prozy, jak i krytyków. Na stoisku wydawnictwa Zysk i S-ka odbędzie się premiera czwartego tomu bestsellerowego cyklu „Odrodzone Królestwo” Elżbiety Cherezińskiej, która potwierdziła swoją obecność podczas targów. To nie jedyna niespodzianka. Do Krakowa przyjedzie również Jonathan Carroll, który na stoisku wydawnictwa Rebis będzie podpisywał swoją nową książkę “Mr. Breakfast”.

Premiery książek dla dzieci
Nic tak nie cieszy, jak widok zaczytanych dzieci i młodzieży. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie każdego roku udowadniają, że czytelnictwo wśród najmłodszych ma się dobrze. W tym roku nie zabraknie licznych premier książek dla dzieci. Wydawnictwo Widnokrąg zapowiedziało, iż właśnie podczas krakowskiego spotkania ukaże się „Chłopiec znikąd” autorstwa Katherine Marsh – najlepsza książka dla dzieci z 2018 roku według „Washington Post” i jedna z dziesięciu najlepszych powieści dla nastolatków „New York Times” w 2018 roku oraz nagradzana „Żona dla taty” estońskiej autorki Reeli Reinaus. Przygody Kici Koci znają i kochają nie tylko dzieci, ale również rodzice, którzy chętnie czytają swoim pociechom. Dlatego z radością informujemy, że podczas targów ukażą się dwie nowe książki z przygodami tej sympatycznej kotki.

Wyjątkowy gość – Niemcy
Tegorocznym gościem specjalnym będą Niemcy, którzy zaprezentują się pod hasłem „German stories”. Przyjadą przedstawiciele największych niemieckich wydawnictw m.in. Gerstenberg Verlag GmbH & Co. KG, Rowohlt Verlag GmbH czy S. Fischer Verlag. Dzięki współpracy z Goethe Institut odkryjemy Kraków oczami niemieckich literatów. Umożliwią to spacery po Krakowie zorganizowane śladami znanych pisarzy i ich dzieł. Ciekawie zapowiada się spotkanie z dr Thomasem Beckerem, który poprowadzi spotkanie pt. „Rola bibliotek w czasach cyfryzacji, mediów społecznościowych i społeczeństwa obywatelskiego”. Niespodzianka czeka na fanów kinematografii. Targi odwiedzi Annette Hess – autorka scenariuszy filmowych, m.in. popularnych w Niemczech seriali „Kudamm 59”, „Jezioro Weisensse” oraz „My, dzieci z dworca ZOO”.

Samorządowcy dbają o czytelnictwo
Pierwszego dnia targów odbędzie się debata pt. „Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce” z udziałem prezydentów, wójtów oraz burmistrzów dużych miast i mniejszych miejscowości, którzy aktywnie i z powodzeniem starają się przeciwdziałać zanikowi czytelnictwa. W jakim stopniu aktywność samorządów może poprawić stan czytelnictwa w Polsce? Jakimi działaniami możemy się na tym polu pochwalić? Jakie bariery: instytucjonalne, prawne i finansowe stanowią przeszkodę dla zwiększania wsparcia dla twórców kultury, wydawców i księgarzy? To tylko kilka z pytań, na które zaproszeni goście postarają się odpowiedzieć. Spotkanie zakończy się przyjęciem wspólnej deklaracji.

Ilustratorze daj się dostrzec
W tym roku organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® chcą docenić rolę polskich ilustratorów w tworzeniu literatury. Przez cztery dni każdy twórca będzie mógł zawiesić swoją pracę razem z wizytówką na specjalnie przygotowanej ściance. To nie wszystko. Będzie można obejrzeć wystawy ukazujące ilustratorski kunszt, m.in. tę poświęconą ilustracji dla dzieci “Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu…” Przemysława Wechterowicza i Gabrieli Cichowskiej. Wszystkich tych, dla których obraz jest tak samo ważny jak słowo, zainteresują prace „Michael Ende. Życie i twórczość w tekstach i obrazach“, prezentowane przez Goethe Institut.

Salon Komiksu
Jedną z tegorocznych nowości będzie scena w powiększonym Salonie Komiksu, na której gościć będą artyści z Polski i zagranicy: Igor Jarek, Arne Jysch, Tomasz Kontny, Jacek Kuziemski, Aleksandra Motyka, Guilherme Petreca, Mateusz Piątkowski, Jérémie Royer, Judyta Sosna, Marianna Strychowska, Reed Tucker, Marek Turek, Roch Urbaniak. Jak zapewniają organizatorzy – Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe – w programie nie zabraknie atrakcji w postaci gier i zabaw dla małych i dużych fanów komiksu, quizu z nagrodami i oczywiście warsztatów komiksowych. Każdy, kto lubi i ceni sobie tę formę wydawniczą z całą pewnością będzie zadowolony z udziału w bogatym programie towarzyszącym.

Kapsuła Czasu
Jak będzie wyglądał świat za 100 lat? To pytanie z pewnością każdy zadał sobie przynajmniej kilka razy w życiu. Zachęcamy do udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej „Serce Kapsuły Czasu”, która ma charakter konkursu literacko-plastycznego, a udział w niej może wziąć każdy, bez względu na wiek. Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zbierane będą prace literackie i plastyczne przedstawiające wizję świata z przyszłości, które potem na najbliższych 100 lat zostaną zamknięte w mobilnej Kapsule Czasu powstającej w mieście. Temat konkursu jest bodźcem do uwolnienia kreatywności i brzmi: „Podróż wyobraźnią w przyszłość! Twoja miejscowość, nasz świat za sto lat? Opowiedz o tym!”.

Mobilny escape room
Prawdziwa gratka czeka na fanów kryminałów. W ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie Cyfrowy Polsat i CBS Reality wspólnie uruchomią mobilny escape room. Każdy będzie mógł wcielić się w detektywa i podążyć tropami mordercy, rozwiązując dwie sprawy kryminalne sprzed lat. Gra została przygotowana przez autorkę powieści kryminalnych Joannę Opiat-Bojarską i youtubera Marcina Myszkę – parę prowadzących w nowym polskim serialu dokumentalnym kanału CBS Reality „DNA polskich zbrodni”.

Jeszcze bogatszy program
W tym roku w hali Dunajec powstanie dodatkowa scena. W piątek spotkają się tam miłośnicy gór, w sobotę fani fantastyki, a w niedzielę miłośnicy teatru. W Salonie Dunajec spotkamy cenionych pisarzy fantastyki , m.in. Agnieszkę Hałas (jedną z autorek Hardej Hordy) oraz Pawła Majkę. O „Świecie Dysku” Terry Pratchetta opowie tłumacz, Piotr W. Cholewa. Porozmawiamy również z laureatami Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla – corocznej nagrody literackiej w dziedzinie fantastyki.

W programie nadchodzącej edycji nie zabraknie stałych elementów wydarzenia tj.: Dziecięcej Strefy Warsztatowej, Saloniku Literackiego i Salonu Komiksu. Również w tym roku odbędzie się Małopolskie Forum Bibliotek, które jest ważnym punktem w programie branżowym targów.

Prestiżowy Konkurs
Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® po raz 22. przyznana zostanie nagroda w Konkursie im. Jana Długosza. Jego celem jest promowanie książek naukowych i popularnonaukowych z obszaru szeroko rozumianej humanistyki. W tym roku organizatorzy otrzymali rekordową liczbę zgłoszeń. W rywalizacji wzięły udział 67 tytuły, spośród których jury w składzie: prof. Władysław Stróżewski (przewodniczący), prof. Andrzej Mączyński, prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Piotr Sztompka wybrało finałową dziesiątkę. Zwycięzcę poznamy pierwszego dnia targów podczas uroczystej gali, której współorganizatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Więcej informacji na: www.ksiazka.krakow.pl oraz na fanpage’u: www.facebook.com/targi.ksiazki.w.krakowie

Godziny otwarcia Targów w EXPO Kraków (ul. Galicyjska 9):
24 października (czwartek) godz. 10:00-17:00
25-26 października (piątek, sobota) godz. 10:00-19:00
27 października (niedziela) godz. 10:00 – 17:00