Aktualności

materiały promocyjne organizatora
03.10.2019

Międzynarodowe sympozjum poświęcone Czesławowi Miłoszowi

Jak Miłosza czyta się dzisiaj? Międzynarodowe sympozjum „Czesław Miłosz i wiek XXI” (3–4 października) w krakowskim Collegium Maius będzie okazją, by na twórczość poety spojrzeć z dystansu – nie tylko historycznego. Jednym z elementów konferencji będzie także uroczyste odsłonięcie schodów upamiętniających polskiego noblistę na Bulwarze Poleskim, przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Czesław Miłosz jest jednym z najważniejszych pisarskich autorytetów, laureatem literackiej Nagrody Nobla, wybitnym polskim twórcą o światowej sławie. A jak Miłosza odbieramy dzisiaj? Czy jego straciła na znaczeniu wraz z upływem czasu? A może odkrywamy w niej zupełnie nowe, uniwersalne znaczenia i konteksty? Na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy międzynarodowego sympozjum „Czesław Miłosz i wiek XXI”, które odbędzie się w dniach 3–4 października w krakowskim Collegium Maius. „Już teraz można powiedzieć, że w odniesieniu do globalnych przemian, których jesteśmy świadkami, liczne rozpoznania i diagnozy Miłosza okazują się zaskakująco trafne. Nie chodzi nam jednak o powierzchowną aktualizację jego idei, lecz o ponowne przemyślenie różnych wątków jego dzieła w świetle aktualnych wyzwań” – zapowiadają organizatorzy. Wydarzenie będzie okazją do spotkania z najwybitniejszymi poetami i poetkami, dla których twórczość Miłosza jest ważnym punktem odniesienia. Na dzieła głównego bohatera konferencji spojrzymy także z perspektywy naukowej – literaturoznawczej, antropologicznej czy translatorskiej.

Konferencja, otwarta przez Ministra Kultury Republiki Litewskiej, Mindaugasa Kvietkauskasa, i Renatę Przybylską, Dziekan Wydziału Polonistyki UJ, rozpocznie się w czwartek 3 października od referatów literaturoznawców Aleksandra Fiuta i Ryszarda Nycza, a także Ministra Kvietkauskasa. Swoje spojrzenie nieco innej perspektywy zaprezentują badaczki i badacze blisko związani z Miłoszem – m.in. Clare Cavanagh, amerykańska slawistka, tłumaczka i autorka biografii poety, oraz Robert Faggen, profesor literatury w Claremont McKenna College w Kalifornii. Tego dnia swoje wystąpienia zaprezentują także historyk literatury Marian Stala oraz filolog, poeta i eseista Krzysztof Czyżewski. Spotkanie poetyckie Lillian Vallee, Adama Zagajewskiego i Tomasa Venclovy w Metaforma Cafe przy ul. Powiśle 11 pozwoli na refleksję nad zadaniami i powinnościami, jakie dzisiaj stoją przed literaturą. Po spotkaniu nastąpi projekcja filmu „Dolina Issy” na podstawie teatru w Krasnogrudzie. W piątek, 4 października, referaty i rozważania nad współczesną literaturą podsumuje debata „Gwiazda Piołun. O poezji, nauce i wyobraźni religijnej” Ireneusza Kani, Krzysztofa Meissnera, Henryka Paprockiego i Joanny Zach, prowadzona przez Krzysztofa Czyżewskiego w Akademii Sztuk Teatralnych.

Podczas sympozjum krajobraz Krakowa zyska nowe miejsce pielęgnujące pamięć o Czesławie Miłoszu. 3 października o godz. 15.00 na Bulwarze Poleskim, w okolicy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, zostaną uroczyście odsłonięte schody poświęcone twórczości poety. Wydarzenie, podobnie jak cała konferencja, ma charakter otwarty – goście sympozjum wraz z mieszkankami i mieszkańcami Krakowa, a także przedstawicielami krakowskich instytucji, wspólnie wezmą udział w otwarciu tej niecodziennej instalacji poetycko-artystycznej. Będą jej przewodniczyć Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski, oraz Minister Kultury Republiki Litewskiej, Mindaugas Kvietkauskas.

Na konferencję i odsłonięcie schodów Czesława Miłosza zapraszają organizatorzy: Miasto Kraków, Ośrodek Badań nad Twórczością Czesława Miłosza, Wydział Polonistyki UJ, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Kraków Miasto Literatury UNESCO.

PROGRAM:

czwartek, 3 października
Miejsce: Collegium Maius, Libraria, ul. Jagiellońska 15
9.30 – 10.00

Otwarcie konferencji (Minister Kultury Republiki Litewskiej, Mindaugas Kvietkauskas,
Dziekan Wydziału Polonistyki UJ, Renata Przybylska)

10.00- 11.30
1. Aleksander Fiut
Wprowadzenie: posłuchajmy Miłosza
2. Mindaugas Kvietkauskas
3. Ryszard Nycz
Miłosz ,”Miłość” i przesłanie na nowy wiek. Przyczynek do aktualności arcydzieł

11.30 – 12.00 przerwa kawowa

12.00 – 13.30
1. Clare Cavanagh
„Strictly Californian”. Czesław Miłosz in the 1960’s
2. Marian Stala
Obecność/nieobecność Miłosza w poezji i okolicach (1974-2019)
3. Krzysztof Czyżewski
Rodzinna Europa XXI wieku

15.00
Uroczyste odsłonięcie „Schodów Miłosza” przy Bulwarze Poleskim
(Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski Minister Kultury Republiki Litewskiej, Mindaugas Kvietkauskas)

18.00 – 20.00
Poezja na ławie oskarżonych
Spotkanie z Lillian Vallee, Tomasem Venclovą i Adamem Zagajewskim
Prowadzenie: Łukasz Tischner.
Miejsce: Metaforma Cafe, ul. Powiśle 11

20.00
Projekcja filmu Dolina Issy – na podstawie spektaklu zrealizowanego w Krasnogrudzie
przez zespół teatralny Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”.
Słowo wstępne: Małgorzata Czyżewska
Miejsce: Metaforma Cafe, ul. Powiśle 11

piątek, 4 października
Miejsce: Wydział Polonistyki UJ, ul. Gołębia 16, sala 42
9.30-11.15
1. Robert Faggen
Miłosz and Job
2. Adam Zagajewski
A gdyby zajrzeć ponownie do „Ziemi Ulro”
3. Lillian Vallee
‘When It Hurts’: Arcadian Recourse and the Healing Intuition in Czeslaw Milosz’s The World (Naïve Poems)

11.15-11.30 przerwa kawowa

11.30 – 13.00

1. Wojciech Ligęza
Prowincja i świat
2. Tomas Venclova
Ze wspomnień o Czesławie Miłoszu

13.00 – 15.00 przerwa na obiad

17.00 – 19.00
Debata na zakończenie Sympozjum:
Gwiazda Piołun. O poezji, nauce i wyobraźni religijnej rozmawiają:
Ireneusz Kania, Krzysztof Meissner, Henryk Paprocki, Joanna Zach
Prowadzenie: Krzysztof Czyżewski
Miejsce: Akademia Sztuk Teatralnych, ul. Straszewskiego 22, Sala teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.