Aktualności

26.02.2021

Lubuskie Wawrzyny za rok 2020 rozdane

Podczas gali w bibliotece im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze wręczono w czwartek Lubuskie Wawrzyny za 2020 rok – prestiżowe wyróżnienia przyznawane za publikacje w kategoriach: literatura, nauka i dziennikarstwo.

Z uwagi na pandemię gala odbyła się bez udziału publiczności, ale można było ją śledzić na żywo za pośrednictwem internetu.

Jak poinformowała Anna Urbańska z Wojewódzkiej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii „poezja” został przyznany Czesławowi Markiewiczowi za tomik „Tropy”, natomiast w kategorii „proza” nagrodę otrzymał Krzysztof Fedorowicz za książkę pt. „Zaświaty. Opowieści o nieprzemijaniu”.

Nagrodę w kategorii literatury naukowej - Lubuski Wawrzyn Naukowy otrzymał Dariusz Aleksander Rymar za publikację pt. „+Przegrałem jak żołnierz+: Zdzisław Morawski (6 IX 1926-28 X 1992) - biografia polityczna”.

Lubuski Wawrzyn Dziennikarski trafił do dziennikarki prasowej Mai Sałwackiej za kilka reportaży w „Gazecie Wyborczej”.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe oraz srebrne pióra autorstwa żarskiej artystki Anety Pabjańskiej-Moskwy. Do konkursu we wszystkich trzech kategoriach nadesłano 71 zgłoszeń.

Ponadto w kategorii Lubuskiego Wawrzynu Literackiego przyznano Dyplom oraz nagrodę Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. za Debiut Literacki (Srebrne Sokole Pióro), którą otrzymał Karol Wojdyło; Dyplom za walor edytorski książki przyznano Stanisławie Janickiej, a Dyplomy honorowe za całokształt twórczości trafiły w ręce Krystyny Caban i Eugeniusza Kurzawy.

W ramach Lubuskiego Wawrzynu Naukowego przyznano dodatkową Nagrodę Rektora UAM w Poznaniu dla Najlepszej książki popularnonaukowej 2020, którą otrzymali: Krzysztof Gajda, Paweł Czechowski, Ryszard Orzechowski i Robert Rektor za książkę „Atlas rozmieszczenia motyli dziennych parków krajobrazowych województwa lubuskiego”.

Z kolei w kategorii dziennikarskiej nagrodę „Gazety Lubuskiej” w postaci Dyplomu dla wyróżniającego się młodego dziennikarza (do 35 roku życia) otrzymał Piotr Kuśnierz za cykl audycji radiowych. Dyplomy honorowe za całokształt twórczości otrzymali dziennikarze: Andrzej Flügel, Konrad Stanglewicz i Grażyna Walkowiak.

Wręczono również pozaregulaminowe wyróżnienie honorowe dla dziennikarza redakcji sportowej Radia Zachód Marka Staniszewskiego za książkę pt. „Dawid Kujawa. Żużlowy mistrz świata, jakiego nie znamy”.

Organizatorami konkursu są: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. (PAP)

źródło: PAP, Marcin Rynkiewicz

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna