Aktualności

08.09.2020

Lublin i Zamość na trasie Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki

Po  wydarzeniach w Gdyni, Sopocie, Opolu, Krakowie i Wieliczce Fundacja Czas Dzieci szykuje się do kolejnej edycji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki. I tym razem nie zabraknie wystawy „Kotki, liski, tygryski… czytam o wszystkim!” zrealizowanej przez Instytut Książki.

Już od 24 września młodzi czytelnicy będą mogli wziąć udział w niezwykłych wydarzeniach. Ba, nie tylko młodzi, bo jak organizatorzy wielokrotnie podkreślali Festiwal to miejsce dla całych rodzin.

W przyjaznych przestrzeniach Biblio będzie można spotkać się z Joanną Olech,  Katarzyną Radziwiłł, Grzegorzem Gajkiem i Agnieszką Tyszką. W Centrum Spotkania Kultur z Małgorzatą Swędrowska i Olgą Ślepowrońską.  Fundacja wraz z instytucjonalnymi partnerami zaplanowała także warsztaty z ilustratorami. W Lublinie zagości Tomasz Samojlik, Katarzyna Walentynowicz, Marianna Jagoda i Weronika Żurowska.  Mistrzowskie warsztaty dla dzieci w Centrum Spotkania Kultur poprowadzi sam Józef Wilkoń – wybitny artysta, ambasador Festiwalu. 

Wydarzeniem szczególnym będzie wernisaż wystawy prac tego artysty – pt. „Ojce i dziatki. Piękno relacji w sztuce Józefa Wilkonia”. Na wystawie zostaną zaprezentowane także rzeźby artysty oraz dzieła malarskie nieznane polskiej publiczności.  

Ponadto ci, którzy znają projekt podwórek literackich realizowany przez Dom Słów, będą mogli wziąć udział w jego nowej odsłonie. Tym razem dzieci będą odkrywać tajemnice przyrody, a także relacje i zależności pomiędzy nią, a człowiekiem w scenerii Stumilowego Lasu. To tam będzie można spotkać niezwykłych gości – może nie Kubusia Puchatka, ale na pewno Katarzynę Walentynowicz i Tomasza Samojlika. 

W Domu Słów będzie czekała na dzieci także wystawa zrealizowana przez Instytut Książki – „Kotki, liski, tygryski… czytam o wszystkim!” – ilustracje Józefa Wilkonia z książki: „Pierwsze czytanki dla…” (w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”) oraz specjalna instalacja inspirowana książką Tiny Oziewicz i Agaty Królak „Masło śpi”.

***

W sobotę Wojciech Widłak odwiedzi miasto partnerskie – Zamość, a dokładniej Książnicę Zamojską, a na profilu FB Festiwalu przez cały weekend będzie odbywał się równoległy program.

Całość Festiwalu zwieńczy spotkanie na scenie w lubelskim Centrum Spotkania Kultur  z Michałem Rusinkiem, który tym razem wystąpi w roli tłumacza, bo oto na polski rynek wchodzi książka Dana Browna (starsi czytelnicy z pewnością kojarzą autora „Kodu Leonarda da Vinci”). Polski poeta nie tylko w mistrzowski sposób przełożył tekst, ale także wcieli się w postać Maestro.

Pełny program Festiwalu w Lublinie i Zamościu znajduje się na stronie: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/ 

Termin festiwalu: 24-27 września 2020

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Rezerwacja obowiązkowa pod adresem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl 

oraz wyjątkowo na warsztat: „Typotorby” oraz „Stumilowy las – podwórko literackie”: alina.januszczyk@tnn.lublin.pl 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.