Aktualności

Ida Nowakowska autorka podcastów dla PRD Foto: Z prywatnego archiwum Idy Nowakowskiej
19.01.2022

Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.

Wiele jest dylematów związanych z okresem ciąży i macierzyństwa zaś ilość publikacji na ten temat jest tak liczna, że trudno je samodzielnie zweryfikować i wybrać te właściwe. Jak bezpiecznie  przebrnąć przez ten piękny i jednocześnie trudny okres w życiu kobiety i rodziny? Zapraszamy do najnowszych podcastów "Strefa rodzica" przygotowanych przez mamę Idę Nowakowską, która zadaje pytania specjalistom. Podcasty powstały we współpracy z cyfrowym i całodobowym Polskim Radiem Dzieciom.

- Na początku dziecko nie rozumie czytanych mu słów, więc ważniejszy jest sam rytuał czytania niż dobór literatury. Ważne tu jest, żeby mówić do dziecka, żeby ono mogło poznawać głos rodziców. Świetnie tu sprawdzają się utwory, które są rytmiczne czyli wiersze, piosenki, wyliczanki bo dzięki temu dziecko oswaja się z melodią, z brzmieniem i intonacją języka. Nawet jeśli nie rozumie słów, to i tak zapadają mu one w pamięci i później łatwiej jest dziecku przyswajać sobie mowę i wzbogacać słownictwo – powiedziała gość Idy Nowakowskiej.

Pierwsza książka dla dziecka

Jeśli chcemy pracować z książką czyli pokazywać ją dziecku, to dobrze jest zacząć od książek, które są specjalnie przygotowane dla niemowląt. Będą to książki kartonikowe z zaokrąglonymi rogami, które są stworzone z odpowiedniego papieru, z certyfikatami, po to, żeby taka książka była bezpieczna. - Dla niemowląt przygotowane są książki kartonikowe w kolorach białym i czarnym, następnie z dodanym kolorem czerwonym czy żółtym. Książki te zawierają kształty geometryczne dlatego, że dziecko w tych pierwszych miesiącach życia, jest w stanie takie właśnie książki zobaczyć i na nich skupiać wzrok – przyznała Gabriela Dul.

- Książka pomaga czytelnikowi w każdym wieku zrozumieć świat i siebie samego, emocje, które się w nas rodzą, innych ludzi. Warto więc dopasować książkę według tematów ważnych dla dziecka w danym wieku. Małym dzieciom warto pokazywać taką lekturę, w której znajdzie tematy tj. dom, rodzina, zwierzęta, podwórko, przyroda itp. – podsumowała gość podcastu Polskiego Radia Dzieciom.

Czytanie może pełnić wiele funkcji. Jedną z nich jest funkcja relaksująca, uspokajająca. – Są badania, które mówią, że czytanie książek dla przyjemności, może zniwelować poziom stresu nawet o 68 %. Wystarczy kilkanaście minut spędzonego nad książką. Ta reedukacja stresu ma miejsce zarówno u dziecka jak i u osoby, która mu czyta.

Więcej w najnowszym 29 odcinku podcastu Polskiego Radia Dzieciom - zapraszamy do wysłuchania całości audycji:

Źródło informacji: www.polskieradio.pl