Aktualności

fot. materiały biblioteki
15.03.2022

Książki w języku ukraińskim w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

Książki w języku ukraińskim można będzie wypożyczać z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu. Wśród pozycji przekazanych poznańskiej bibliotece przez Instytut Książki znalazły się zarówno pozycje dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Jak poinformowano, książki do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu dotarły w piątek; od tego tygodnia mają być udostępniane czytelnikom.

Wśród kilkudziesięciu książek w języku ukraińskim - przekazanych przez Instytut Książki – znalazły się nie tylko pozycje dla dorosłych, ale także dla dzieci. Wśród tytułów, które dostępne będą dla czytelników jest m.in. klasyka polskiej literatury. Wypożyczyć można będzie także popularne tytuły literatury współczesnej.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna wskazała, że książki w języku ukraińskim – wydane w ramach Programu Translatorskiego ©Poland, a przekazane na rzecz obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski – w ostatnich dniach zostały przesłane do wielu bibliotek publicznych w Polsce.

„Wspólnie z Instytutem Książki wierzymy, że te książki pozytywnie wpłyną na aklimatyzację obywateli Ukrainy na terenie Polski i przyczynią się do poznania naszej kultury, a w przypadku dzieci i młodzieży, choć trochę pomogą w przepracowaniu wojennej traumy” – podkreślono.

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu od 7 marca - aż do odwołania - trwa także zbiórka nowych przyborów szkolnych dla dzieci z Ukrainy, które rozpoczną naukę w poznańskich przedszkolach i szkołach. Zeszyty, bloki rysunkowe, plecaki i worki gimnastyczne, a także piórniki, kredki, kleje, nożyczki, flamastry zostaną przekazane do konkretnych przedszkoli i szkół. Rzeczy można przynosić w godzinach otwarcia biblioteki: od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00.

źródło: PAP, Anna Jowsa