Aktualności

10.07.2023

Książki nominowane do nagrody Ambasador Nowej Europy

Ogłoszono książki nominowane do jubileuszowej, dziesiątej edycji konkursu wydawniczego Ambasador Nowej Europy. Laureatów poznamy podczas Gdańskich Targów Książki, które odbędą się w dniach 15–17 września 2023 w Europejskim Centrum Solidarności.

W 10. edycji konkursu wydawniczego Ambasador Nowej Europy, nagroda zostanie przyznana wyjątkowo nie za jeden, ale dwa lata – 2021 i 2022.

– Początkowo prace konkursowe wstrzymała pandemia. Czas ten wykorzystaliśmy owocnie, tworząc nową identyfikację wizualną konkursu i opracowując nowy regulamin – wyjaśnia dr Arkadiusz Smagacz, członek kapituły z ramienia Europejskiego Centrum Solidarności.

Nagroda Ambasador Nowej Europy przyznawana jest za najlepszą publikację, która w odważny i bezkompromisowy sposób obala stereotypy definiujące Europę i jej mieszkańców oraz szuka odpowiedzi na pytanie o to, czym dzisiaj jest Europa. Kapituła konkursu skupia się na odnajdywaniu merytorycznych i bardzo często nieoczywistych interpretacji nowych odsłon europejskiej solidarności, wzajemnych interakcji oraz nieustannego przenikania się historii, kultur i doświadczeń polityczno-społecznych narodów oraz społeczeństw Europy.

W konkursie nagradzany jest zarówno autor, jak i jego wydawca. Nagrodę dla autora stanowią: tytuł Ambasador Nowej Europy, medal, dyplom oraz nagroda finansowa, której wysokość ustalana jest przez organizatorów konkursu danej edycji. Nagrodę dla wydawcy stanowią medal oraz dyplom.

Organizatorami konkursu są Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku oraz Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.

Nominacje 2021: 

  • Iljas Churi, „Dzieci getta. Mam na imię Adam”, tłum. Hanna Jankowska, Wydawnictwo Karakter 
  • Juhani Karila, „Polowanie na małego szczupaka”, tłum. Sebastian Musielak, Wydawnictwo Marpress 
  • Piotr M. Majewski, „Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami. Protektorat Czech i Moraw, 1939–1945” / Wydawnictwo Krytyki Politycznej 
  • Jaroslav Rudiš, „Ostatnia podróż Winterberga”, tłum. Małgorzata Gralińska, Książkowe Klimaty 
  • Paulina Siegień, „Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu”, Wydawnictwo Czarne 

Nominacje 2022: 

  • Jarosław Hrycak, Iza Chruślińska, „Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej 
  • Kinga Nettmann-Multanowska, „Warszawa rysuje Skopje”, Fundacja Centrum Architektury 
  • Piotr Mitzner, „Rosyjski kwadrat”, Convivo 
  • Leszek Szaruga, „Ukraiński kalejdoskop”, Convivo 
  • Lea Ypi, „Wolna. Dzieciństwo i koniec świata w Albanii”, tłum. Krzysztof Środa, Wydawnictwo Czarne

źródło: Europejskie Centrum Solidarności