Aktualności

01.08.2022

Kawiarnia Literacka na OFF Festivalu w Katowicach

W dniach 5-7 sierpnia odbędzie się OFF Festival w Katowicach – jeden z najlepszych letnich festiwali muzycznych w Polsce. Jak zwykle, oprócz koncertów, podczas wydarzenia odbędzie się także Kawiarnia Literacka. W tym roku jej kuratorkami są Sylwia Chutnik i Karolina Sulej.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Bunt”. „W czasach niepewności, wojny i katastrofy klimatycznej staramy się odnaleźć sens i możliwości oporu. Szukamy nie tylko skutecznych form zmiany świata, ale przede wszystkim zastanawiamy się, jak miałby wyglądać. Czy uda się wyemancypować, znaleźć własny kąt w większościowym polu i pomoże nam w tym muzyka?” – wyjaśniają organizatorzy.

Uczestnicy OFF Festivalu, którzy odwiedzą Kawiarnię Literacką, będą mogli się spotkać m.in. z Dorotą Kotas, Anną Gacek, Sylwią Chutnik, Gają Grzegorzewską czy Błażejem Warkockim.

Szczegółowy program:

piątek, 5 sierpnia

17.00 Rebel grrrls!

Panel wokół premiery książki „Do przodu, dziewczyny” Sary Marcus (Wydawnictwo Czarne) z udziałem tłumacza książki – Andrzeja Wojtasika oraz Oli Kamińskiej i Agaty Wnuk z grupy Girls to The Front;

18.00 QUEEROWANIE POLSKI

Panel wokół antologii queerowych tekstów „Dezorientacje” (Krytyka Polityczna) z udziałem redaktorów książki – Błażeja Warkockiego oraz Tomasza Kaliściaka;

19.30 Życiopisanie

Panel o queerze i śmietnikach z udziałem pisarki i rysowniczki – Małgorzaty Halber oraz pisarki Doroty Kotas;

21.30 Przedpremierowe czytanie najnowszej powieści Sylwii Chutnik „Tyłem do kierunku jazdy”.

sobota, 6 sierpnia

16.30 Cyrk przyjechał

Panel o kulturze cyrkowej z udziałem Sabiny Drąg – badaczki kultury cyrkowej i niezależnej, cyrkówki oraz Anny Fryczkowskiej, autorki książki „Cyrkówka Marianna”

17.30 Kły, pazury i sierść

Panel o prawach zwierząt i rozrywce, którego gościniami będą Bogna Wiltowska z organizacji Otwarte Klatki oraz Ania Płaszczyk – działaczka na rzecz praw osób nieludzkich;

19.00 Syreny, skorpiony i roboty

O postaciach nieczłowieczych – Gaja Grzegorzewska, autorka “Selkis”.

Wydarzenie specjalne:

20.30 Monodram ”Mamałyga”

Monodram cyrkowy „Mamałyga” łączy w sobie elementy teatru i sztuki cyrkowej. Inspiracją dla powstania spektaklu była powieść Aglaji Veteranyi „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze”. Bohaterką i narratorką tekstu jest mieszkająca w Niemczech dziewczynka, wychowana w rodzinie imigrantów z Rumunii. Jej rodzice są cyrkowcami – mama akrobatką wiszącą za włosy u kopuły cyrku, a ojciec klaunem. Zakorzeniona w biografii autorki powieści osobista historia staje się pretekstem do fantasmagorycznej podróży przez świat widziany z perspektywy nieograniczonej dziecięcej wyobraźni. Cyrk jest zawsze za granicą – mówi dziewczynka. Granic jest w tej opowieści wiele: tych dosłownych, wskazujących granice krajów czy kontynentów, ale także umownych, przenoszących w różne ustroje polityczne i społeczne, wyznaczających ludzkie możliwości (nieustanne balansowanie cyrkowców na granicy ryzyka) czy granice dobrego smaku (cyrkowy kamp i kicz). Przestrzeń cyrku to uniwersum: świat w świecie, w którym panują zintensyfikowane relacje międzyludzkie; arena silnych wrażeń i emocji, gdzie piękno i okrucieństwo to dwie strony tej samej karty. Tożsamość dziecka wyrastającego w barwnym, ale i niepokojącym świecie jest wielowarstwowym palimpsestem. Na tworzoną w odbiciu relacji z bliskimi osobowość bohaterki składają się ślady miłości i krzywd zadanych przez członków rodziny. Namacalność śmierci, z którą stykają się na co dzień cyrkowcy, każe szukać sposobu oswajania strachu. Receptą na przetrwanie w rzeczywistości pełnej dziecięcych niepokojów i traum staje się sztuka, a opowiadana bohaterce przez siostrę bajka o dziecku gotującym się w mamałydze rozbudza fantazję, która pozwala zapomnieć o lęku i samotności.

Teatralny wymiar cyrku oraz cyrkowość w teatrze stanowią dla twórczyń spektaklu – cyrkówki Sabiny Drąg i reżyserki teatralnej Joanny Zdrady – przestrzeń eksperymentu. Transgresyjność obu dyscyplin staje się impulsem do poszukiwań nowych form i środków wyrazu.

niedziela, 7 sierpnia

BUNT TO ŻYCIE

16.30 Światy wzniesiemy nowe

Panel o buncie i alternatywnych wspólnotach z udziałem Urszuli Jabłońskiej – reporterki, autorki książki „Światy wzniesiemy nowe”

18.00 Uwaga, kryzys!

Panel o sytuacji kryzysu z udziałem Urszuli Zajączkowskiej – botaniczki i poetki oraz Katarzyny Kasi – filozofki i dziennikarki;

19.00 Muzyka, która słucha

Panel o estetyce buntu lata 90’te z udziałem Anny Gacek – dziennikarki muzycznej, autorki książki „Ekstaza. Lata 90. Początek” i Piotra Jagielskiego – dziennikarza, autora książki „Święta tradycja. Własny głos”.