Aktualności

fot. Łukasz Jarocki / Instytut Książki
18.10.2023

Katalog „New Books From Poland 2023” na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie

Na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie tradycyjnie prezentowany jest najnowszy katalog „New Books From Poland”. Przygotowywana przez Instytut Książki publikacja powstaje z myślą o wydawcach i tłumaczach na całym świecie. Każdego roku przedstawiamy w niej wybór najlepszych polskich książek z ostatnich lat. Uwzględniamy wśród nich zarówno najciekawsze zjawiska we współczesnej literaturze polskiej, jak i ponadczasową klasykę.

Tym razem również przygotowany został zbiór najciekawszych nowości na polskim rynku wydawniczym, na który składają się powieści, tomy poetyckie, reportaże, zbiory opowiadań, ale także biografie, kryminały, literatura science-fiction oraz – już niemal tradycyjnie – komiks i książki poświęcone sztukom wizualnym.

W tegorocznej odsłonie katalogu „New Books from Poland” znalazło się miejsce zarówno dla współczesnych klasyków literatury polskiej, takich jak Andrzej Bobkowski i Wisława Szymborska, jak i dla najciekawszych debiutantów, by wspomnieć choćby Jakuba Nowaka i jego powieść „To przez ten wiatr”. Wśród prozaików, których przybliżamy zagranicznym wydawcom i agentom są m.in. tegoroczna laureatka Nagrody Nike Zyta Rudzka, ceniona autorka powieści historycznych Elżbieta Cherezińska, Maciej Hen, Tomasz Różycki, Wojciech Chmielewski i Aleksandra Majdzińska, wyróżniona Nagrodą im. Marka Nowakowskiego.

Nie zapomnieliśmy rzecz jasna o literaturze non-fiction. Z uwagi na duże zainteresowanie Rosją na świecie w tym roku prezentujemy zagranicznym wydawcom prace historyczne i eseistyczne prof. Andrzeja Nowaka, Piotra Skwiecińskiego i prof. Zdzisława Krasnodębskiego. W katalogu nie zabrakło miejsca dla laureatki Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego Anny Goc i jej znakomitej „Głuszy” oraz ważnego reportażu poświęconego wojnie w Ukrainie autorstwa Zbigniewa Parafianowicza („Śniadanie pachnie trupem. Ukraina na wojnie”).

Mocnym punktem „New Books from Poland” jest od kilku lat literatura gatunkowa – tym razem wydawcy będą mogli zapoznać się z kryminałami Jakuba Ćwieka i Anny Kańtoch, a także z głośnym „Cyberpunk 2077: Bez przypadku” Rafała Kosika. Pragniemy także z pomocą pięknie wydanych publikacji przybliżyć za granicą twórczość Jana Marcina Szancera i Jerzego Nowosielskiego.

Katalog „New Books From Poland” ma na celu przedstawienie wydawcom potencjalnie interesujących ich tytułów – za sprawą fragmentów książek, a także rekomendacji, które napisali cenieni eksperci: profesorowie uniwersyteccy, krytycy i dziennikarze. Bardzo zależy nam na różnorodności proponowanych przez nas pozycji, bowiem chcemy pokazywać zagranicznym wydawcom, że najnowsza literatura polska tworzy bardzo szerokie spektrum, z którego każdy czytelnik ma szansę wybrać dla siebie coś interesującego.

Z uwagi na to, iż Polska pełniła w tym roku rolę gościa honorowego podczas Międzynarodowych Targów Książki LIBER w Madrycie katalog został przygotowany wyjątkowo w dwóch wersjach językowych: hiszpańskiej i, tradycyjnie, angielskiej.

Katalog „New Books From Poland 2023