Aktualności

plakat wydarzenia
13.10.2023

Już dziś odbędzie się Noc Księgarń

Piąta edycja Nocy Księgarń, ogólnopolskiego wydarzenia, które łączy promocję czytelnictwa z promocją samych księgarń jako miejsc pierwszego kontaktu z książką, odbędzie się już w dziś, czyli w piątek 13 października. W tym roku wydarzenie zapowiada się rekordowo, weźmie w nim bowiem udział aż 170 księgarń z ponad 60 miast w Polsce.

W programie tegorocznej edycji znajdą się m.in. spotkania z twórcami, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz spacery tematyczne. Nie zabraknie też jednak wydarzeń takich jak koncerty czy stand-upy. Mnogość wydarzeń ma zachęcić wszystkich czytelników do odwiedzenia ulubionych księgarń po zmroku.

Na plakacie piątej edycji Nocy Księgarń znajduje się podobizna zatopionej w lekturze Wisławy Szymborskiej, literackiej patronki 2023 roku. Ilustrację wykonała Magdalena Kwiatkowska.

Więcej informacji na temat tegorocznej Nocy Księgarń można znaleźć TUTAJ.

Księgarnie, które biorą udział w tegorocznej odsłonie wydarzenia znaleźć można z kolei pod tym adresem.

Organizatorem Nocy Księgarń jest dystrybutor OSDW Azymut (Grupa PWN). Za pomocą ogólnopolskiej imprezy hurtownia chce pokazać, jak ważną rolę na rynku książki odgrywają niezależne księgarnie stacjonarne.

***

Pośród uczestników akcji znalazły się również księgarnie, które otrzymały wsparcie w ramach Programu „Certyfikat dla małych księgarni”, m.in. Księgarnia Między Słowami, która zaprasza na koncert „Słowobrazy, czyli literackie piosenki Jacka Kaczmarskiego" w wykonaniu lubelskiego duetu Adam PanDarecki (wydarzenie na FB), Księgarnia Bookowski, która zaprasza na całonocną imprezę pt. „Poznańskie Ćmy Nocne" (wydarzenie na FB), krakowska księgarnia Fankomiks, która organizuje spotkanie z Robertem J. Szmidtem – pisarzem science fiction, tłumaczek, redaktorem, autorem cyklu „Pola dawno zapomnianych bitew” (wydarzenie na FB), a także Księgarnia Dwie Siostry, która przygotowała dla dzieci warsztaty z Anną Taraską i Dominiką Czerniak-Chojnacką, twórczyniami książki „Dwa słowa”, wyróżnionej w tym roku Nagrodą Literacką m.st. Warszawy (wydarzenie na FB).

Wsparcie niezależnych księgarń jest także jednym z ważnych celów działalności Instytutu Książki, który od 2021 roku realizuje Program „Certyfikat dla małych księgarni”. W ramach ostatniej edycji na lata 2023-2024 dofinansowanie otrzymało 100 podmiotów prowadzących małe, niezależne księgarnie. Wsparliśmy je kwotą 4 mln zł. W pierwszej, pilotażowej edycji z 2022 roku wsparcie wyniosło niespełna 2,9 mln zł.

Program opiera się na założeniu, że małe, lokalne księgarnie to nie tylko miejsca handlu książkami, ale także przestrzenie kreatywne, niewielkie centra kultury, które kształtują literackie gusta lokalnych społeczności i pełnią niebagatelną rolę kulturotwórczą. Celami długofalowymi „Certyfikatu” są także promocja twórczości polskich autorów i zapewnienie większej różnorodności oferty, w tym dostępu do oferty o tematyce regionalnej.

„Certyfikat dla małych księgarni” jest odpowiedzią Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kryzys w branży, która dodatkowo ucierpiała w czasie pandemii. Inicjatywa od samego początku wpisuje się w spektrum działań proczytelniczych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Książki.

Więcej informacji o programie znaleźć można w poświęconej mu zakładce.