Aktualności

14.07.2022

Jutro rozpocznie się Plener Literacki w Gdyni

Miasta Gdynia wraz z Fundacją Historia i Kultura serdecznie zapraszają do udziału w Plenerze Literackim, który odbędzie się od 15 do 17 lipca na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni. W ciągu trzech dni na scenach Pleneru i na stoiskach wydawców odbędzie się łącznie ponad 100 wydarzeń. Patronem honorowym wydarzenia jest Instytut Książki.

Plener Literacki w Gdyni to impreza literacka, której niewątpliwymi atutami są różnorodne grono wydawców, spotkania ze znakomitymi pisarzami i ludźmi kultury, atrakcje dla dzieci, znakomita lokalizacja na Bulwarze Nadmorskim i w Muszli Koncertowej, bezpłatny wstęp oraz jedyna w swoim rodzaju atmosfera wydarzenia.

Na scenie plenerowej i w Muszli Koncertowej odbędzie się w tym roku blisko 40 spotkań, a wśród autorów, których będzie można spotkać w Gdyni znajdą się m.in.: Łukasz Orbitowski, prof. Jerzy Bralczyk, Zyta Rudzka, Krystyna Kurczab-Redlich, Tomasz Stawiszyński, Vincent V. Severski, Maciej Siembieda, Ryszard Ćwirlej, Małgorzata Starosta, Izabela Janiszewska i Bartosz Szczygielski, Grzegorz Kasdepke i Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Karolina Sulej, Barbara Kosmowska, Katarzyna Barlińska vel P.S. HERYTIERA („Pizgacz”) czy Przemek Staroń.

Czytelnicy zainteresowani Nagrodą Literacką Gdynia będą mogli odwiedzić poświęcone niej stoisko, gdzie można się będzie zapoznać z publikacjami dotychczasowych laureatów, a także tegorocznych nominowanych. 

Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci. W piątek wspólnie z Fundacją Miasta Słów organizatorzy zapraszają na rodzinne czytanie bajek wydawnictwa Zakamarki i plastyczno-literackie warsztaty „Poszukiwacze morskich pereł”. W weekend w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki zapraszają oni na scenę Pleneru i do Muszli Koncertowej na literacką rozgrzewkę z Zulą, czyli warsztaty z elementami jogi związane z książką „Zula i sprytna mucha”, spotkanie z Jackiem Galińskim, autorem książki  „Pawełek i cała reszta”, o tym dlaczego zapominamy jak to jest być dziesięciolatkiem i „Impro literackie” – czyli zabawy literacko-muzyczne z Katarzyną Huzar-Czub. Biblioteka Gdynia będzie z kolei przez trzy dni organizowała warsztaty tworzenia zakładek do książek. Zaprasza ona także do udziału w wielkoformatowej grze literackiej, w której śmiałkowie sprawdzą swoją wiedzę o postaciach z bajek. 

Klikając w poniższe linki można zapoznać się ze szczegółowym programem Pleneru, a także z listą wystawców.

Wszystkie wydarzenia w ramach Pleneru Literackiego w Gdyni odbędą się w piątek w godzinach 12.00-19.00 oraz w sobotę i niedzielę w godzinach 11.00-19.00.