Aktualności

18.10.2018

Justyna Bednarek z nagrodą Koziołka Matołka

Książka Pan Kardan i przygoda z vetustasem Justyny Bednarek została uhonorwana 25. Ogólnopolską Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego - poinformowała w czwartek Mariola Talewicz, wicedyrektor organizującej wydarzenie Galerii Książki w Oświęcimiu.

Celem konkurs jest promocja współczesnych pisarzy tworzących dla najmłodszych odbiorców. Talewicz podkreśliła, że nagradzane są książki, które zdaniem krytyków literatury są najwartościowsze.

Laureatka otrzymała główną nagrodę, którą jest statuetkę dłuta Andrzeja Renesa przedstawiająca stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka.

Jury, na czele którego stoi prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb z Uniwersytetu Rzeszowskiego, nagrodziło książkę Justyny Bednarek „za wyjątkową pochwałę ludzkiego umysłu oraz zręczne połączenie wątku detektywistycznego, spirytystycznego, przygodowego z fantastyką i kurami”.

Zwycięska książka ukazała się nakładem wydawnictwa Bajka. „Pan Kardan, który być może jest waszym sąsiadem - to wynalazca. Wymyśla rzeczy, które dotąd jeszcze nikomu nie przyszły do głowy. Chociażby vetustas! Wiecie, do czego służy to niepodobne do niczego urządzenie? Do wywoływania obrazów z przeszłości!” - przybliżył treść wydawca.

Justyna Bednarek sama jest mamą trójki dzieci. Romanistka, dziennikarka i redaktorka. Jako pisarka dla dzieci debiutowała powieścią Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, która głosami czytelników wygrała konkurs Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2015, a także zdobyła Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016.

Jurorzy przyznali dwa wyróżnienia. „Za wyjątkowo umiejętne połączenia bajki dydaktycznej i moralizatorskiej z elementami groteski w opowieść pełną zabawek lingwistycznych, zagadek, żartów językowych oraz sytuacyjnych" otrzymała je Marta Guśniowska z książką A niech to gęś kopnie, wydaną przez wydawnictwo Tashka. „Za ukazanie młodym czytelnikom psychologicznego portretu zwierzęcia, które stara się ocalić siebie w bezdusznym i kłamliwym świecie ludzi oraz obraz miłości, która może pokonać nawet największe bariery” wyróżnienie otrzymał Adam Wajrak za książkę Lolek, która ukazała się w wydawnictwie Agora.

„Za nami 25 lat Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Z jednej strony rozpiera nas duma, że od tylu lat, nieprzerwanie, wręczana jest najlepszej polskiej książce dla dzieci. Z drugiej, to ogromna odpowiedzialność za pielęgnowanie tradycji i historii oraz propagowanie idei Nagrody” - powiedziała Mariola Talewicz.

Jak dodała, z każdym rokiem przybywa liczba zgłaszanych publikacji. „W jubileuszowym roku udało nam się przekroczyć dwie granice. Jedną z nich to liczba książek - zgłoszono ich 104. Druga to granica Polski, ponieważ jedna z wielu współpracujących z nami szkół była polska placówka z Holandii” - powiedziała wiceszefowa Galerii Książki.

Konkurs uzyskał dofinansowanie z budżetu ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury. Nagrodę główną oraz wyróżnienia ufundował prezydent Oświęcimia.

Nagrodę ustanowiły ją w 1994 r. Fundacja „Książka dla Dziecka” oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska. W ub.r. główną nagrodą została uhonorowana opowieść Kresek, Barek i całkiem zwyczajny początek Katarzyny Nawratek, która ukazała się nakładem wydawnictwa Ezop.

Oświęcimska biblioteka miejska zwana Galerią Książki od 2011 r. mieści się w nowoczesnym budynku.

[źródło: PAP, Marek Szafrański]