Aktualności

Jurij Andruchowycz podczas Miesiąca Spotkań Autorskich 2015, Wrocław, fot. Rafał Komorowski
25.09.2023

Jurij Andruchowycz uhonorowany w Alei Pisarzy

Ukraiński poeta, prozaik i muzyk Jurij Andruchowycz dołączył do grona twórców pióra uhonorowanych tablicą w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu. W gronie 21 osób jest pierwszą osobą spoza Polski – poinformowała PAP Martyna Frączek-Paszuda z oświęcimskiej biblioteki.

Przewodniczący kapituły Alei prof. Krzysztof Zajas wyjaśnił, że wybierając honorowanych pisarzy, w 2023 postanowiono kierować się przede wszystkim względami merytorycznymi.

„Mamy do czynienia ze znakomitym poetą, prozaikiem i muzykiem, świetnie mówiącym po polsku, dobrze znanym i rozpoznawanym w kulturze i literaturze polskiej” – wskazał.

Według jurorów wyróżnienie Andruchowycza jest ukłonem w stosunku do wszystkich ludzi kultury Ukrainy.

Tablicę z brązu pisarz odsłonił osobiście. Widnieje na niej cytat, który sam wybrał: „Moja pamięć pozwala mi robić wszystko, czego zapragnę. Moja nadzieja nie ma granic”.

Wicedyrektor biblioteki Monika Sobota podała, że to już 21 płyta w Alei Pisarzy, nawiązującej do podobnych inicjatyw, honorujących aktorów, muzyków lub sportowców. O wyborze decyduje kapituła, w której zasiadają pisarze, krytycy literatury i pracownicy naukowi.

Dotychczas na trotuarze przed miejską biblioteką publiczną zwaną Galerią Książki tablice odsłonili: Wanda Chotomska, Magdalena Grzebałkowska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Wojciech Jagielski, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Radek Rak, Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Marcin Świetlicki i Adam Zagajewski.

źródło: PAP, Marek Szafrański

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna