Aktualności

10.05.2023

Jakub Nowak reprezentantem Polski na Festiwalu Debiutów Powieściowych w Kilonii

W dniach 11-14 maja odbędzie się 21. Festiwal Debiutów Powieściowych w niemieckiej Kilonii. Weźmie w nim udział 12 prozaików z 12 krajów Europy, a także ich wydawcy. Polskę reprezentować będą Jakub Nowak i wydawnictwo Powergraph. Instytut Książki wspiera wydarzenie finansowo i współorganizuje wyjazd pisarza do Niemiec.

Festiwal będzie składał się z czytania fragmentów powieści dwunastki prozaików – zarówno w oryginale, jak i w przekładach na język niemiecki, angielski i francuski. Zaproszeni autorzy wezmą także udział w dyskusjach i spotkaniach z publicznością. W ramach wydarzenia zostanie wydana wielojęzyczna broszura zawierająca tłumaczenia fragmentów powieści oraz informacje o ich autorach.

Wśród pisarzy, którzy wezmę udział w festiwalu znaleźli się: Zakiya Ajmi (Dania), Tomer Dotan-Dreyfus (Niemcy), Susanna Hast (Finlandia), Hélène Laurain (Francja), Carolina Cavalli (Włochy), Valentijn Hoogenkamp (Holandia), Carl Henrik Berge (Norwegia), Anna Silver (Austria), Jakub Nowak (Polska), Anja Schmitter (Szwajcaria), Katja Gorečan (Słowenia) oraz Ondřej Hübl (Czechy).

Jakub Nowak (ur. 1981) to polski pisarz, autor opowiadań fantastycznonaukowych zebranych w tomie „Amnezjak” (2017) oraz wydanej w ubiegłym roku powieści „To przez ten wiatr”. Opowiedział w niej fikcyjną, ale opartą na autentycznych wydarzeniach historię pobytu Heleny Modrzejewskiej i Henryka Sienkiewicza w Stanach Zjednoczonych. Utrzymana w konwencji westernu debiutancka powieść Nowaka została ciepło przyjęta zarówno przez czytelników, jak i przez krytykę. Na co dzień autor pracuje jako adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W ubiegłych latach na Festiwalu Debiutów Powieściowych w Kilonii Polskę reprezentowały m.in. Radka Franczak, Weronika Gogola i Zośka Papużanka.