Aktualności

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką przypominamy książki poświęcone Irenie Sendlerowej, które ukazały się za granicą.

W 2020 roku w Izraelu ukazało się tłumaczenie książki Anny Bikont Sendlerowa. W ukryciu w przekładzie Miriam Borenstein. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND. Książkę wydała oficynę Carmel Publishing House.

Sendlerowa. W ukryciu to opowieść o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci. W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stała się bohaterką mediów i symbolem wszystkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu. Do zorganizowania pomocy potrzebny był sprawnie działający system, pieniądze i siatka zaangażowanych osób, gotowych zaryzykować życie. Jak wspominał profesor Bartoszewski, „łatwiej było znaleźć mieszkanie do przechowania skrzyni broni niż dla jednego Żyda”.

Irena Sendlerowa, kobieta, która niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach, wyłania się w tej książce powoli spośród grona ludzi, których złączył wspólny los – ratujących i ratowanych. Tych, którzy udzielali schronienia, i tych, którzy schronienia szukali.

Zachęcamy także do obejrzenia wywiadu  z tłumaczką biografii Ireny Sendler, Miriam Borenstein.

***

W 2014 roku książka Anny Mieszkowskiej Dzieci Ireny Sendlerowej ukazała w przekładzie Nateli Gavasheli się przy wsparciu Programu Translatorskiego ©POLAND w Gruzji.

Dzieci Ireny Sendlerowej to pierwsza biografia Sendlerowej. Książka Anny Mieszkowskiej dokładnie i szczegółowo pokazuje dzieła i czyny, prace i dnie, ujawnia niezwykły format moralny tej wspaniałej postaci. Tylko ktoś najwyższej ludzkiej klasy mógł dokonać czegoś tak ogromnego, jak uratowanie w czasie Zagłady 2500 żydowskich dzieci.

Irena Sendlerowa stała się w ostatnich latach osobą publiczną, o której mówi się w artykułach i w audycjach radiowych, o której opowiada się w dokumentalnych filmach. Już teraz jest symbolem heroizmu oraz poświęcenia i wszelkie po temu ma dane, by stać się symbolem dobrych, przyjacielskich stosunków łączących społeczność polską ze społecznością żydowską.

***

Jedną z najciekawszych publikacji poświęconych Irenie Sendlerowej w ostatnich latach za granicą jest seria komiksów Irena Jeana-Davida Morvana. Francuski scenarzysta czytając artykuł o Irenie Sendlerowej, podjął decyzję, że opowie o jej życiu przy pomocy powieści graficznej. Do projektu zaprosił Séverine Tréfouël i Davida Evrarda, a kolorami zajął się Walter.

Jest to fabularyzowana, biograficzna opowieść o Irenie Sendlerowej, polskiej pracownicy opieki społecznej i działaczce ruchu oporu, i jej zaangażowaniu w ocalanie żydowskich dzieci w getcie warszawskim w czasie niemieckiej okupacji Polski. Historia ta przeplata się ze scenami tortur, którym Irena została później poddana, i jej wyimaginowanymi rozmowami z nieżyjącym ojcem, w których kobieta zastanawia się, czy ojciec byłby z niej dumny.

Pięć tomów Ireny ukazało się w latach 2017-2020 i pokazuje życie tej wielkiej bohaterki od czasów warszawskiego getta do powojnia.

W 2020 piąty tom Ireny został nominowany do nagrody za najlepszy komiks na 48. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême.

Wszystkie tomy ukazały się także po polsku (nakładem wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy).

***

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest polskim świętem państwowym. Został ustanowiony z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2017 r. Jest obchodzony 24 marca – w rocznicę śmierci ośmioosobowej rodziny Ulmów z Markowej, rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów.