Aktualności

21.12.2022

Instytut Książki wsparł ukraińskie wydanie „Dialogów z Sowietami” Vincenza

W Ukrainie ukazały się Dialogi z Sowietami Stanisława Vincenza. Wydanie przekładu autorstwa Oleksandra Herasyma wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

Publikacja wyszła nakładem lwowskiej oficyny Apriori.

Dialogi z Sowietami, wydane po raz pierwszy w Londynie w 1966 roku, to wspomnienia Vincenza ze spotkań i rozmów z Sowietami po ich wkroczeniu na ziemie polskie – w sowieckim więzieniu w Stanisławowie, a pod koniec wojny na Węgrzech, kiedy dotarł tam front wschodni. Vincenz dostrzega w swoich rozmówcach nie tylko anonimowe kółka wszystko niszczącej machiny, ale również jej ofiary. Z zaciekawieniem obserwuje spotkanych ludzi, stara się ich zrozumieć, nie ulegając pokusie łatwego ferowania wyroków. Pełnej dobrotliwego humoru relacji towarzyszy głęboka humanistyczna refleksja nad istotą natury ludzkiej.

W 2017 roku Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland wsparł także inny przekład Oleksandra Herasyma – Na nieludzkiej ziemi Józefa Czapskiego, a wcześniej m.in. jego tłumaczenie Rozmów z katem Kazimierza Moczarskiego (nagrodzone na Forum Wydawców we Lwowie).