Aktualności

28.11.2018

Instytut Książki na XXVII Targach Książki Historycznej

Ponad 200 wystawców z całej Polski, a także z Białorusi i Ukrainy, weźmie udział w XXVII Targach Książki Historycznej, które odbywać się będą od czwartku do niedzieli w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. W sobotę i niedzielę będzie można wziąć udział w dwóch panelach dyskusyjnych organizowanych przez Instytut Książki: „100 lat nadania praw wyborczych kobietom. O wielkich Polkach przełomu XIX i XX wieku” oraz „100 lat niepodległości. Wielkie biografie wielkich ludzi”. Serdecznie zapraszamy!

Wystawcy prezentować będą książki na 120 targowych stoiskach. Swoją ofertę przedstawią w niej oficyny wydawnicze, wydawnictwa muzealne i uniwersyteckie, instytucje kultury i antykwariaty. W salach kinowej i koncertowej Zamku Królewskiego oraz w Pałacu pod Blachą odbywać się będą towarzyszące targom dyskusje, wykłady, spotkania z autorami książek, projekcje filmów, warsztaty edukacyjne dla dzieci. Organizatorzy zapowiadają również spacery historyczne, prezentacje faksymiliów, gier strategicznych i pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Oficjalna inauguracja targów odbędzie się w czwartek, 29 listopada, o godz. 12 w sali wielkiej Zamku Królewskiego. Podczas inauguracji po raz 24. wręczone zostaną nagrody Klio. To wyróżnienie, ustanowione w 1995 roku, przyznawane jest za najlepsze książki historyczne wydane w bieżącym i poprzednim roku.

Targi to jednak nie tylko stoiska wydawnicze i nagrody, ale także dyskusje. W tym roku odbędzie się szereg ciekawych paneli z udziałem czołowych polskich historyków i publicystów. Dwa z nich przygotował Instytut Książki. Poniżej przedstawiamy ich szczegóły:

Sobota, 11.00-12.30
100 lat nadania praw wyborczych kobietom. O wielkich Polkach przełomu XIX i XX wieku
Tuż po odzyskaniu niepodległości, dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, przyznano Polkom prawo wyborcze. Po styczniowych wyborach w ławach sejmowych zasiadło dziewięć posłanek. W biednym kraju, bardzo konserwatywnym, stało się to wcześniej niż w Stanach Zjednoczonych. Jak do tego doszło? O wielkich Polkach końca XIX i początku XX wieku porozmawiają prof. Dobrochna Kałwa, Anna Kowalczyk i Joanna Puchalska, a dyskusję poprowadzi Hanna Maria Giza.

Paneliści:
Prof. Dobrochna Kałwa  - historyczka, zajmuje się metodologią badań
historycznych, kulturową historią kobiet oraz historią mówioną.
Anna Kowalczyk -  autorka książki „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”
Joanna Puchalska - autorka książki „Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice” oraz „Polki, które zadziwiły świat” i „Polki, które zmieniły wizerunek kobiety”, tłumaczka literatury angielskojęzycznej.

Moderator:
Hanna Maria Giza – Polskie Radio, Program II

Sala Koncertowa Zamku Królewskiego w Warszawie

Niedziela, 10.30-12.00
100 lat niepodległości. Wielkie biografie wielkich ludzi
Polskiej niepodległości nie byłoby bez pielęgnowanej przez lata zaborów tradycji i kultury, a także postaci, które odegrały wielką rolę historyczną. Panel poświęcony będzie tym, którzy niepodległości nie doczekali, tym, którzy ją wywalczyli, i tym, którzy starali się jej bronić. Ale biografie wielkich postaci autorstwa prof. Włodzimierza Sulei, prof. Wiesława Wysockiego i Natalii Budzyńskiej będą przede wszystkim pretekstem do rozmowy o roli biografistyki w kształtowaniu tożsamości narodowej, kulturowej wspólnoty i zbiorowej pamięci.

Paneliści:
Natalia Budzyńska - autorka książki „Brat Albert. Biografia”, jak również „Matki męczennika” o Mariannie Kolbe.
Prof. Włodzimierz Suleja - historyk, badacz biografii politycznych oraz historii Wrocławia i ruchów opozycji politycznej po II wojnie  światowej, autor biografii Józefa Piłsudskiego.
Prof. Wiesław Wysocki - historyk, specjalista biografistyki najnowszej, w kręgu jego zainteresowań szczególnie obecni są m.in. Edward Rydz-Śmigły, August Emil Fieldorf czy Witold Pilecki.

Moderator:
dr Krzysztof Cieślik – Instytut Książki

Sala Koncertowa Zamku Królewskiego w Warszawie