Aktualności

22.05.2019

Instytut Książki na 10. Warszawskich Targach Książki

Warszawskie Targi Książki rozpoczną się już jutro. Na jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń na rynku książki nie może zabraknąć Instytutu. W tym roku będzie nas można znaleźć na stoisku 137/D13, gdzie będziemy prezentować między innymi nasze czasopisma patronackie, a także wydawane przez nas książki. W czwartek i sobotę organizujemy również panele, na które serdecznie zapraszamy.

Z okazji tegorocznej edycji Instytut Książki przygotował dwa panele na warszawskich targach. Pierwszy z nich – organizowany wspólnie ze spółką Literacka i Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego – traktuje o możliwej roli sztucznej inteligencji w promocji czytelnictwa, drugi zaś poświęcony jest roli krytyka literackiego we współczesnym świecie literackim.

Poniżej przedstawiamy wydarzenia organizowane i współorganizowane przez Instytut:

---

23 maja, czwartek 13.00

Wirtualny księgarz, automatyczny recenzent – czy sztuczna inteligencja może być sposobem na wzrost czytelnictwa?

Zespół specjalistów od uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji opracował algorytmy, które „czytają” książki i potrafią ich treść połączyć z cechami fabuły, do tej pory możliwymi do uchwycenia wyłącznie przez człowieka – czy książka bawi, zasmuca, porusza, przeraża. System ułatwiający czytelnikom wybór książki spośród tysięcy dostępnych tytułów jest już po pierwszych testach. Na WTK po raz pierwszy zostaną zaprezentowane efekty wspólnej pracy technologicznego startupu, Instytut Książki i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ponadto zespół badawczy ujawni tytuł pierwszej powieści ocenionej przez polską sztuczną inteligencję.

Prelegenci:

  • dr Krzysztof Sopyła – specjalista uczenia maszynowego,
  • dr Elżbieta Sobczak – dyrektor wydawnictwa UKSW,
  • Dariusz Kawa – specjalista ds. programowych w Instytucie Książki,
  • Urszula Witkowska – praktyk handlu książką i marketingu.

Sala Barcelona

---

25 maja, sobota 13.00

Śmierć krytyka w epoce kultur amatora

Czy krytyka literacka ma jeszcze jakiekolwiek znaczenie? Czy też, idąc tropem tezy Andrew Keena, wyrażonej w głośnej książce „Kult amatora – jak internet niszczy kulturę”, rolę opiniotwórczych mediów przejmują sami czytelnicy i to ich głos liczy się najbardziej?

Paneliści:

  • Grzegorz Filip – redaktor naczelny miesięcznika „Nowe Książki”
  • Izabela Sadowska – prezes Lubimyczytac.pl
  • Jacek Wiaderny - krytyk literacki, członek redakcji internetowego miesięcznika krytyczno-literackiego Mały Format
  • Maciej Marcisz – szef działu promocji GW Foksal

Prowadząca: Barbara Schabowska, TVP Kultura.

Sala Paryż C